Tomuto nášmu „závinu“ sa v zahraničí hovorí „Babka“ a mňa zaujímalo, ako k tomu názvu došlo. Hneď som rozmýšľala, že koláč asi pochádza z nejakého slovanského národa a preto sa jeho názov tak podobá nášmu bežnému slovu. Ale prečo zrovna babka? Predstavila som si rodinku nejakých poľských imigrantov, ako sa počas vojny doplavili do Ameriky aj so svojou kultúrou a receptami a ďalej piekli kysnutý závin svojej starej mami, tak ako ich to naučila, ich „babka“ predsa:) Až tomu tak začali hovoriť aj keď popri ďalších generáciách a angličtine postupne zabudli, čo to slovo pôvodne znamenalo. Toto je samozrejme iba môj výmysel, ale ako jazykovedca by ma taký príbeh celkom potešil a tiež by ma vôbec neprekvapil.
Ako som dopísala túto vetu, som si povedala, že by možno nebolo zlé si etymológiu tohto slova naozaj vyhľadať a ukázalo sa, že som nebola až tak ďaleko od pravdy. Koláč má naozaj pôvod aj v poľskej židovskej komunite, cez ktorú sa dostal do Ameriky a teda babka naozaj znamená babka alebo babička, aj keď som sa nedopátrala prečo. Moja verzia mi príde trošku romantickejšia, čo myslíte?
No ale dosť o mene a viac o tom, aká úžasne mäkkučká a mega čokoládová táto babka je! Mne záviny ako malej veľmi nechutili, lebo mi často prišli suché a chýbala im plnka. Táto domáca babka je presný opak. Babka spočíva v kysnutom ceste, ktoré je naplnené sladkou (alebo aj slanou) plnkou, zrolované, prekrojené a následne zapletené do bohatého vrkoča. Práve to prekrojenie už zamotanej rolády spôsobí ten krásny špirálový vzor, ktorý krém vytvorí na vrchu koláča.
Môžete si ju naplniť naozaj čímkoľvek, pridať oriešky alebo aj posýpku, aby to chrúmalo. Na to, aby som babku prvý krát predstavila na blogu, som zvolila veľmi tradičnú ale tiež univerzálne obľúbenú kombináciu čokoládovej nátierky a lieskových orieškov. Nižšie nájdete jednoduchý postup, ako si čokoládovú plnku vyrobiť, ale môžete ju kľudne zameniť nejakou kúpenou. Nižšie nájdete recept na jeden závin, ale odporúčam si rovno upiecť dva.
Tento recept si vyžaduje svoj čas a všimnete si, že aj postup má trošku viac bodov ako zvyčajne. Nenechajte sa tým ale odradiť. Pre mňa je pečenie babky veľmi podobné tomu, čo veľa ľudí zažíva pri kváskovom chlebíku. Niečo, čo neunáhlite a do čoho sa môžete až terapeuticky ponoriť. Pletenie babky je nádherný proces, v ktorom sa nechajte fascinovať tým, ako sa stále viac podobá na výsledok a aké krásne to zapletené cesto svojou štruktúrou a tvarom je. Ja som sa na neho nemohla vynadívať.
Aby ste si postup vedeli ľahšie predstaviť, zahrnula som aj pár fotiek z pletenia.
Recept na 1 babku
Na tento recept odporúčam kuchynský robot, ktorý miesi bez toho, aby ste ho museli držať, čo je naozaj výhoda.
Ingrediencie:
- 90ml teplého (ale nie horúceho) mlieka
- 1/2 (3,5g) vrecka sušeného droždia
- 2 lyžice kryštáľového cukru
- 280 g hladkej múky
- štipka soli
- 1 vajíčko
- 60g masla izbovej teploty
- 65g lieskovcov
- 1 vajíčko zmiešané s lyžicou vody na potretie
Čokoládová plnka na 1 babku (ak nepoužívate kúpenú)
- 200g čokolády na varenie
- 25g masla
- 2 lyžice kakaa
- 1 lyžica práškového cukru
Postup:
- Cesto si pripravíme večer vopred. V malej miske zmiešame zohriate mlieko, droždie a 1 lyžicu cukru. Necháme asi 10 minút stáť, až kým sa nevytvoria bublinky na povrchu.
- Na mixéri si nastavíme nástavec s hákom. V mise od mixéra zmiešame múku, soľ a zvyšnú lyžicu cukru. Pridáme vajíčko a nabublané droždie s mliekom. Mixujeme 2 minúty na slabej rýchlosti potom ďalších 10 minút na strednej.
- Znovu znížime rýchlosť mixovania a postupne pridávame maslo po menších dávkach. Keď je všetko maslo vmiešané do cesta, znovu rýchlosť zvýšime a pokračujeme ďalších 5 minút.
- Pripravíme si čistú misu, ktorú zvnútra vymastíme olejom. Cesto do nej vložíme, prikryjeme utierkou alebo potravinovou fóliou a odložíme na noc do chladničky.
- Oriešky pár minút orestujeme na panvici a následne vložíme do čistej utierky a poriadne v nej vygúľame, aby čo najviac zhodili šupku. Potom ich buď v mixéri alebo ručne nasekáme na drobnejšie kúsky.
- Na druhý deň ráno by malo cesto zdvojnásobiť objem. Vyberieme ho na pomúčnený povrch a vyvaľkáme do obdĺžnika (asi 40x30cm). Cesto natrieme čokoládovou nátierkou a posypeme lieskovcami. Opatrne ho zavinieme z dlhšej strany do pevnej rolády. Hotovú roládu teraz rozrežeme po celej dĺžke na polovicu. Vzniknú nám 2 odrezané šúlky, ktoré otočíme otvorenou stranou navrch. Máme ich položené vedľa seba a opatrne ich prepletieme tak, že ľavý šúlok prehodíme smerom doprava ponad pravý šúlok a opakujeme, až kým nie je zapletený po celej dĺžke. Konce závinu trošku zastrčíme. Ak ste ako ja a jedlo je pre vás rovnako estetickým potešením ako tým chuťovým, tak teraz je čas sa nechať fascinovať alebo si urobiť fotku, zapletená vykysnutá ale ešte neupečená babka je jedna z najkrajších vecí 🙂
- Formu na biskupský chlebík trošku vymastíme maslom a vystelieme papierom na pečenie. Vložíme hotový závin dovnútra, prikryjeme utierkou a odložíme na teplé miesto na jednu hodinu. Ku koncu dáme predhriať rúru na 180˚C.
- Babka je už skoro pripravená na pečenie, už ju len stačí potrieť vajíčkom a môže ísť do rúry. Pečieme asi 40 minút. Necháme vychladnúť a môžeme podávať.
Čokoládová nátierka:
- Pripravíme si vodnú kúpeľ: menší hrniec naplnený vodou do menej ako polovice, na ktorý položíme väčší hrniec alebo misu (plechovú alebo sklenenú) s kúskami čokolády a pomaly za neustáleho miešania zohrievame. Dávame pozor, aby sa spodok vrchnej misy nedotýkal vody a aby voda nezačala variť. Miešame, až kým sa čokoláda celkom roztopí, potom odložíme nabok.
- Do čokolády primiešame zvyšné ingrediencie a necháme vychladnúť.