Toto tradičné grécke jedlo si teraz môžete pripraviť aj vo vegetariánskom prevedení. Namiesto mletého mäsa sa do moussaky schovali hneď 4 zeleninové vrstvy. Nebola by to moussaka bez baklažánu a mozzarellu som si v zapekacej mise tiež odpustiť nemohla.
Ak si zameníte maslo a mlieko za rastlinné varianty a syr nahradíte napríklad lahôdkovým droždím, môžete si z tohto receptu ľahko upiecť aj veganskú moussaku.
Zapečené do dokonalej konzistencie, ktorá sa dá ľahko krájať nájdete vrstvy zemiakov, cukety a baklažánu zaliate paradajkou omáčkou z šošovice a fazúľ. To všetko nám drží pokope aj vďaka pevnej škrupinke zapečeného bešamelu.
Myslím, že touto kombináciou neopovrhne ani tradičný mäsožravec.
Recept na moussaku
Ingrediencie:
- 1 stredne veľký baklažán
- 3 veľké zemiaky
- 2 menšie cukety
- 1 cibuľa
- 3 strúčiky cesnaku
- 200g červenej šošovice
- 1 plechovka fazúľ barlotti alebo red kidney
- 1 a pol plechovky sekaných paradajok
- 60g masla
- 4 lyžice hladkej múky
- 4 hrnčeky mlieka
- 200g strúhanej mozzarelly
- sušené oregano a bazalka
- škorica
- citrón
- 1/2 kocky zeleninového bujónu alebo 1 lyžička vegety
- olivový olej
- hnedý cukor
Postup:
- Očistíme zeleninu. Zemiaky ošúpeme a nakrájame na 1,5 cm plátky. Tak isto aj Baklažán a cuketu pozdĺžne nakrájame na plátky.
- Rúru predhrejeme na 200 stupňov. Pripravíme si 2 plechy vystlaté papierom na pečenie (alebo 1 – ak nemáte možnosť piecť 2 naraz, upečte na 2 várky). Všetku zeleninu osolíme, okoreníme, posypeme oreganom a pokvapkáme olivovým olejom. Rozprestrieme ich na plechy a pečieme do mäkka. Zemiaky sa budú piecť najdlhšie, takže treba zeleninu postupne kontrolovať. Baklažán by mal byť upečený do zlatova. Tento krok by mal trvať okolo 20 minút.
- Zatiaľ do mäkka uvaríme červenú šošovicu podľa inštrukcií na balení. Prebytočnú vodu z nej precedíme. Uvarenú šošovicu odložíme nabok.
- V tom istom alebo v novom hrnci zohrejeme 3 lyžice olivového oleja. Pridáme na drobno nasekanú cibuľu a pár minút ju orestujeme. Potom pridáme nasekané strúčiky cesnaku, 1 lyžičku soli, 1/2 lyžičky čierneho korenia, 1 lyžičku bazalky a oregana a 1/2 lyžičky škorice. Poriadne premiešame a necháme pár minút variť.
- Teraz do hrnca pridáme uvarenú šošovicu, paradajky a fazule (precedené). Pridáme 1 lyžicu hnedého cukru a bujón. Poriadne všetko premiešame, oheň stiahneme na slabo a necháme pod pokrievkou variť okolo 20 minút. Omáčka by mala zhustnúť. Priebežne zmes miešame.
- Zatiaľ si v druhom hrnci pripravíme bešamelovú omáčku. Na strednom ohni roztopíme maslo. Potom pridáme múku a neprestajne miešame počas 2 minút. Dávame pozor, aby sa nám nepripálila. Postupne znížime oheň a začneme pridávať mlieko po častiach. Miešaním by sa nám mala tvoriť pomerne hustá omáčka. Keď sme pridali všetko mlieko a omáčka nám zhustla, hrniec zložíme z ohňa. Osolíme a okoreníme podľa chuti. Pridáme trošku citrónovej šťavy a štipku škorice. Hodilo by sa aj lahôdkové droždie, ak ho náhodou máte doma.
- Teraz už iba všetko na seba poukladáme do pekáča. Potrebujeme celkom hlbokú formu na pečenie, ktorú zvnútra potrieme olivovým olejom. Ako prvú na dno poukladáme vrstvu zemiakov. Pokračujeme vrstvou cukety a potom baklažánu. Následne všetko zalejeme šošovicovou zmesou (ak jej máte veľa, radšej nech vám zostane, než aby sa vám z pekáča pri prečení vyliala), ktorú posypeme mozzarellou (trochu si jej necháme aj na samý vrch) a nakoniec celý pekáč pokryjeme bešamelom (a zvyšnou mozzarellou). Pekáč prikryjeme alobalom a pečieme 30 minút. Potom alobal zložíme a pečieme ešte ďalších 10 minút a posledné 3 minúty na rúre zapneme horný gril. Vrstva bešamelu by mala byť pevná a dozlatova opečená.