Navštíviť Oxford bolo jedným z mojich veľkých prianí, už od kedy som ako malá prečítala moju prvú Narniu. Rozprávač, ktorého hlas som postupne spoznávala cez strany príbehu, mi prišiel veľmi blízky. Niekto, kto vie aj hrianku so sardinkami opísať ako najväčšiu pochúťku, keď ti ju naservíruje v útulnej jaskyni pána Tumnusa po prechádzke zasneženým lesom. Mala som pocit, ako keby som ho dôverne poznala. Rozprávača som si hneď stotožnila so samotným C. S. Lewisom, alebo Jackom, ako ho volali jeho priatelia (meno Clive Staples mu akosi nesdelo) – a teda aj ja, keďže bol pre mňa niečo ako starým známym, a chcela som o ňom vedieť viac.
O C. S. Lewisovi som toho už mala veľa naštudované, keď som začala čítať jeho knihy pre dospelých. Na moje sklamanie som v nich môjho známeho rozprávača z Kroník Narnie nenašla. Pravidelne som sa stratila vo filozofických a antických referenciách. Moju fascináciu to ale neuhasilo. Stále som ho považovala za jedného z mojich obľúbených autorov, čo mi dalo odhodlanie sa nimi prelúskať.
Prešlo niekoľko rokov od mojej narnijskej fázy, keď sa zúfalo blížil deadline zadania bakalárskej práce. Práve som bola na 5-mesačnom pobyte vo Francúzsku a diaľková komunikácia s mojou školou mi ten proces neuľahčovala. Jeden víkend som šla na výlet so skupinkou mojich medzinárodných kamarátov. Pridal sa k nám párik z Oxfordu, ktorý akurát prišiel navštíviť moju kamarátku Claire. V noci sme sa vybrali na prechádzku cez dedinku Arles. Chlapec z Anglicka mi práve rozprával, ako vo voľnom čase vyrába hodinky, keď spomenul, že otec jeho priateľky je uznávaný expert na Tolkiena. Neviem presne, čo nasledovalo, ale pamätám si tento moment, ako ten podnet, ktorý mi zakričal: „To dáva úplný zmysel, aby si písala o Lewisovi a Tolkienovi, veď už o nich toho toľko vieš!“
A tak som písala bakalárku o Inklings, skupine oxfordských profesorov, ktorí sa pravidelne stretávali v miestnom hostinci pri pive a fajke a komentovali svoje literárne výtvory. (Ak by mal niekto chuť si prečítať 50 strán o mythopoeia, eucatastrophy a sehnsucht, stačí napísať). Jackove knihy mi zrazu dávali oveľa väčší zmysel a moje nadšenie z nich sa ešte prehĺbilo. Ak som dovtedy túžila navštíviť Oxford, teraz sa moja túžba stala oveľa naliehavejšou. Už som si aj hľadala výhovorku, ako tam musím ísť vrámci výskumu, keď som medzitým zoštátnicovala a namiesto Oxfordu som si zo zoznamu odčiarkla Paríž.
Keď sme toto leto plánovali výlet do Anglicka, povedala som manželovi, že ak sa konečne po 6 rokoch vrátim do tejto krajiny a pritom sa mi nepodarí ísť do Oxfordu, asi to neprežijem. A tak sme do nášho týždňa napchali jeden celodenný výlet do miesta, kde sa stretávali Inklings, natáčal Harry Potter či zrodila Alica v krajine zázrakov. Pre nás oboch to bol najkrajší deň celej dovolenky. Aby som náš krátky čas čo najlepšie využila, dopredu som si napísala zoznam miest, ich polohu na mape a časy, v ktorých ich treba navštíviť. Napriek tomu, že sme sa nikam neponáhlali a užívali si atmosféru mesta, sme za pár hodín stihli zažiť to čaro, ktoré toto mesto ponúka.
Ak sa do tohto krásneho mestečka niekedy zatúlate, mám pre vás
10 tipov, ako zažiť Oxford za 1 deň
1. The Turf Tavern
Všade píšu, že je taký skrytý, že je ťažké ho nájsť, tak sme sa pripravili na poriadne blúdenie. Prešli sme asi 5 metrov, keď sme na stene zbadali ceduľu s rukou, ktorej ukazovák smeroval do ultra úzkej bočnej uličky. A hľa, Turf Tavern! aj so svojimi mnohými komôrkami a terasami, z ktorých posedení si môžete vybrať. Hneď pri vchode si prečítate zoznam celebrít, ktorí hostinec navštívili, medzi ktorými okrem politikov a vedcov nájdete celé obsadenie Harryho Pottera, ktorí tu počas natáčania strávili nejeden večer. Útulná budova pochádza zo 14. storočia a predovšetkým slúži ako večerné posedenie študentom Oxfordskej univerzity. Napriek tomu, že sa z hostinca stal obľúbený turistický bod, sme sa v ňom vôbec necítili turisticky. Atmosféra je naozaj kúzelná. Niečo medzi Harry Potterom a Shakespearom. Ideálne miesto na ochutnanie Britských špeciálít (odporúčam fish and chips v pivnom cestíčku).
2. Radcliffe Camera
Majestátnu okrúhlu budovu v samom centre Oxfordu je veľmi ťažké prehliadnuť. Dovnútra vás síce nepustia, ale to vôbec nevadí. Pohľad zvonku úplne stačí. Ak sa ho chcete poriadne nabažiť, odporúčam sadnúť si do záhrady protiľahlej katedrály.
3. Vaults and Garden Café
V meste, kde sú všetky budovy niekoľko storočí staré a pomaly na každom rohu nájdete katedrálu, je celkom ťažké rozlíšiť, o akú tento krát ide. Hneď oproti Radliffe Camere (v spomínanej záhrade) sme jednu takú našli (University Church of St Mary’s the Virgin). Boli sme zvedaví ku akej cirkvi patrí, tak sme nazreli dnu. Práve tam prebiehal koncert spevokolu a pár turistov prechádzalo uličkami a fotili za chodu. Ako sme sa posúvali smerom k druhému východu, sme ale našli niečo, čo sme v katedrále vôbec nečakali: hipsterskú kaviareň. Zatiaľ čo sa vedľa konali bohoslužby, v kamennej komôrke s klembami pripomínajúcimi stredovekú hrobku baristi pripravovali cappuccina, banánové chlebíky a vegetariánske obedy. Za pultom stála plná rada mladých ľudí s táckami s univerzitným vzorom. Celkom úžasný spôsob ako sprístupniť stredovekú katedrálu dnešnému človeku. Zo všetkých dobrôt ma najviac očaril scone s clotted cream a džemom (povinná ochutnávka pri návšteve UK). Vychutnala som si ho v záhrade s výhľadom na Radliffe Cameru.
4. Člnkovanie okolo Magdalen College
Zo všetkých colleges Oxfordskej univerzity som najviac chcela navštíviť Magdalen (čítaj „madlen“). Práve tu totiž C. S. Lewis strávil dlhé roky ako profesor anglickej literatúry. Do samotnej školy sa nám nakoniec vojsť nepodarilo, ale plavenie sa okolo nej na drevenom člnku sa tomu viac než vyrovnalo. Jednou z tradičných univerzitných športov je punting – člnkovanie, kde máte namiesto vesla dlhú kovovú tyč, ktorou sa „kromidelník“ po stojačky odráža odo dna rieky – oveľa ťažšie, než to vyzerá. Vo viacerých riečnych prístavoch si túto loďku za dobrého počasia môžete prenajať. Môj drahý manžel sa na to podujal a zatiaľ čo ja som sa po sediačky vytešovala, chudák zápasil s tou nemotornou tyčou, ktorá nás neraz nasmerovala priamo do cudzej loďky. Krásne výhľady a plavenie sa popod staroveké mosty Oxfordu stoja za tých 20 libier. Nabudúce ale ževraj berieme veslový čln.
5. The Eagle and Child
Toto miesto bolo na mojom zozname ešte dávno pred tým, než som si Oxford vyhľadala na trip advisore. Môcť si sadnúť do toho istého pubu, v ktorom sa stretávali Inklings, kde zaznelo toľko osudných nápadov a rozhovorov, bolo niečo ako môj detský sen – áno, od malička snívam o tom, že pôjdem do krčmy. Hostinec sa touto históriou veľmi pýši, a každodenne privíta mnohých Tolkienových či Lewisových fanúšikov. Na stene nájdete ich výroky a rezerváciu vám napíšu na Tokienov portrét. Napriek týmto „turistickým“ predpokladom sme našli The Eagle and Child ako normálnu krčmu, ktorej atmosféra stále prichýli miestnych ľudí, ktorí si po práci vychutnajú pivko s priateľmi. Barmana sme sa spýtali, ktoré pivo by si dal Tolkien a spokojne si pripili jeho odporúčaním.
6. Blackwell’s Bookshop
Tak toto je (spolu so Shakespeare&Company v Paríži) jedno z najúžasnejších kníhkupectiev, v akom som bola (ešte čakám na City Lights Books v San Franciscu). Keď sme doň vkročili, ani sme nevedeli, čo nás dnu čaká. Čím ďalej dovnútra sme sa posunuli, tým väčší dojem nám ostal na tvári. V tomto obchode by ste sa seriózne mohli stratiť. Ja som mala pocit, že za každým oddelením čaká ešte ďalšia miestnosť alebo poschodie. Každý tam isto nájde práve to, čo hľadá. Radosť z čítania a srdečný personál z neho robia čarovné útočisko pre každého navštevníka.
7. Bodleian Library
Už dávno som počula, že sa v Oxforde dá navštíviť tá starodávna knižnica, ktorú poznáme ako Hermionine obľúbené miesto v Hogwarts. Keďže sú knižnice moja srdcovka, pri výbere medzi miestami z natáčania Harryho Pottera (väčšinou platenými) bola Duke Humfrey’s Library na prvom mieste. Táto nádherná knižnica je súčasťou univerzitného celku knižníc – Bodleian Libraries a dnes stále slúži študentom univerzity na štúdium. Nie som veľmi na prehliadky so sprievodcom, ale našla som jednu 30 minútovú variantu, ktorá nás mala okrem iného zobrať aj do tejto knižnice. Po návšteve Divinity School – starodávnej haly s nádherným stropom, ktorá slúžila na ústne skúšanie študentov teológie, a ktorú poznáme ako nemocničnú miestosť z Harryho, nás sprievodkyňa konečne zobrala po schodoch do Humphreyho knižnice – ak sa to tak dá nazvať. Stáli sme na začiatku miestnosti s výhľadom na knižnicu, ale od samotných políc a študijného priestoru nás oddeloval turniket a vrátnik. Viete si predstaviť moje sklamanie, keď pred mojimi očami niekoľko študentov spokojne prešli turniketom po označení kartičky. Nevedela som, že nás dnu nepustia, ale napriek tomu nám táto krátka prehliadka spestrila výlet a neľutujem ju.
8. Bridge of Sighs
Kúsok od Bodleian Library nájdete tento krásny most, ktorý spája dve časti Hertfort college. Ako ďalšie meisto z natáčania Harryho Pottera, je skoro nemožné si s ním spraviť fotku, ak nechcete, aby vám cudzí turisti vytŕčali z ucha. Keď sa zatúlate pár krokov uličkou pod ním, narazíte na spomínanú odbočku do Turf Tavern.
9. Covered Market
Ak hľadáte koláčik, dobrú kávu, darček na pamiatku alebo sa len chcete prejsť zaujímavým prostredím, na tomto trhu nájdete všetko možné od kvetov po cukrársku školu. Vyzdobený britskými vlajočkami a plný farieb a vôní, tento trh má autentickú náladu, ktorú stojí za to nasiať, aj keď len na pár minút.
10. Ashmolean Museum
Aj keď ja nie som úplne človek, ktorý vie oceniť múzeá, keď máte jedno z tých najslávnejších kúsok cez ulicu, tak sa tam idete pozrieť. A zabudnete urobiť fotku:) Vstup je zadarmo a v gift-shope majú úžasný výber pohľadníc.
Keby som mala o deň viac
Z nášho výletu sme sa vracali úplne spokojní. Keby som mala ale viac času, tu je pár vecí, ktoré by som zvážila. Tento zoznam mám odložený na ten deň, keď sa do Oxfordu vrátim:
- The Kilns – dom C. S. Lewisa necelých 6 km od Oxfordu
- Prehliadka Magdalen College
- Prechádzka po Addison’s Walk a Meadows
- Botanická záhrada
- Jedáleň v Christ Church, ktorá slúžila, ako inšpirácia pre Hogwarts Great Hall
- miesta, ktoré inšpirovali Lewisa Carolla a Krajinu zázrakov