DIY: Plstená narodeninová korunka

Na plstenú narodeninovú korunku som narazila pravidelne, keď som sa zatúlala do rôznych internetových končín inšpirovaných waldorfskou pedagogikou. Pri účtoch plných prírodných hier, lesných škriatkov a pomalých sezónnych tradícií nemohla chýbať aj nejaká forma tejto korunky. Hneď som si ju uložila do pamäti a povedala si, že sa k nej vrátim, až príde čas, kedy sa u nás doma budú znovu oslavovať detské narodeniny.

A ten čas aj prišiel. Pár mesiacov pred tým som si na korunku spomenula a uvedomila si, že vlastne vôbec netuším, ako proces plstenia funguje alebo vôbec, že ho po slovensky voláme plstenie. (Ak si chcete podobné korunky vyhľadať v angličtine, kľúčové slovo je felt – alebo plsť. Skúste zadať felt waldorf crown a uvidíte skvosty, po ktorých sa vám tá moja bude zdať naozaj amatérska).

Po krátkom prieskume som si s odhodlaním kúpila materiál a pustila sa do toho. Zvolila som celkom jednoduchú cestu a pridala pár vecí navyše. Taká korunka sa dá vyrobiť aj bez potreby samého plstenia, iba vystrihnutím tvarov z filcu a vyšíváním. Ja som sa ale do toho plstenia už celkom nadchla, takže som si tento tvorivý pokus nemohla odpustiť. Nakoniec tých pár kvietkov, muchotrávok a včeličiek nebolo veľmi náročných, ale stále mi padne sánka, keď vidím, aké dokonalé výtvory niektorí dokážu s troškou vlny vykúzliť. 

K môjmu improvizovanému vyšívaniu bez pravideľného vzoru som pridala pár korálok a nakoniec som bola prekvapená a spokojná, aká pekná korunka sa mi podarila 🙂

Aminka oslávila prvé narodeniny s korunkou na hlave a teraz ju má odloženú v spomienkovej škatuli, kam plánujem s rokmi pridávať jej nové verzie

Od narodením ubehlo už pol roka a práve pri tomto 1,5 ročnom výročí som vám pripravila jednoduchý postup, keby si niekto chcel podobnú korunku tiež vyrobiť.

Tento návod, ale zverejňujem so všetkou pokorou veľkej amatérky, ktorá ihlu v ruke ledva udrží a len sa chce s vami podeliť o tú radosť, že sa jej niečo milé podarilo:) Je dosť možné, že niekto so skúsenosťami s vyšívaním a plstením, by sa za moje stehy a chuchvalce hanbil, ale mojím cieľom nebola dokonalosť, ale milá rodinná tradícia a ako proces výroby tak aj hotový výtvor mi bol veľkým potešením. Nech to je povzbudením tým z vás, ktorí by sa do podobného projektu báli pustiť.

Materiál na výrobu nájdete vo väčšine galantérií, v kreatívnych potrebách alebo si ich môžete objednať online. V následnom postupe nájdete niekoľko verzií korunky od najzákladnejšej až po kombináciu všetkých typov zdobenia.

Potrebujeme:

  • 2 ks obdĺžnikov z filcu v rozmeroch korunky (môžeme si zvoliť, akú širokú ju chceme a kde bude začínať stuha)
  • ďalšie kúsky filcu rôznych farieb na vystrihnutie čísla a vzorov (ja som použila len jeden na číslo a iné vzory som už nerobila)
  • ihla na vyšívanie bavlnkou
  • farebné bavlnky
  • stuha na zaviazanie
  • tenká nitka a ihla
  • nožnice
  • papier
  • ceruzka
  • korálky (nemusia byť)

Na plstené dekorácie potrebujeme:

  • vlna na plstenie rôznych farieb
  • ihla na plstenie
  • molitanová podložka alebo iná náhrada (v kreatívnych potrebách nájdete originál molitan na plstenie)

Postup:

Kým sa do výroby vôbec pustíme, je dobré si premyslieť, ako korunku chceme ozdobiť. Ktoré techniky chceme použiť – vzory z filcu? alebo ju celú povyšívame alebo naopak plstené obrázky z vlny? Aké obrázky chceme na korunke zobraziť a ktorou technikou to pôjde najlepšie? A nakoniec, aké farby chceme použiť – to je dobré si premyslieť skôr ako ideme do galantérie a podľa našej vízie potom vybrať odtiene bavlniek, vlny a filcu.

1. Pripravíme si papierovú predlohu podľa ktorej vystrihneme látkovú korunku

Na papier ceruzkou nakreslíme reálnu veľkosť korunky, ktorú chceme vyrobiť. Môže byť hranatá, mať viac špicov alebo len zaoblených kopčekov. Korunka nepôjde okolo celej hlavy, stačí, ak pokryje čelo a po stranách ju zaviažeme stuhou. Keď budeme spokojní, papierovú predlohu vystrihneme. Papierovú korunku položíme na filc tak, aby sa nám zmestila 2x a okolo papiera opatrne vystrihneme už látkovú korunku.

2. Vyrobíme číslo

Číslo vyrobíme rovnakým spôsobom ako podklad korunky. Na papier nakreslíme číslo narodenín s dostatočnou hrúbkou – aspoň 2 cm, prekreslíme ho na filc zvolenej farby – je dobré vybrať dostatočne kontrastnú farbu a tiež myslieť na to, v akých farbách budeme ladiť zvyšné ozdoby – a číslo vystrihneme. Pomocou bavlnky a ihly ho prišijeme do stredu jednej z koruniek. Ja som si číslo pripravila a prišila ho až nakoniec, až bola korunka ozdobená. Môžeme zvoliť úplne základný zadný steh. Lepšie, než sa snažiť opísať steh slovne, si môžete pozrieť toto video. Druhý spôsob je vytvoriť číslo plstením z kúska vlny. Možno bude menej uhladené. Ja som zvolila prvú možnosť, aby bolo číslo jasne vidieť. Základ korunky je hotový. Teraz si rozmyslíme, či ju chceme ozdobiť ešte nejakým obrázkom z filcu a ak hej, tak zopakujeme postup s číslom.

3. Plstenie vlnou

Korunku môžeme ozdobiť aj vlnou. Dajú sa z nej vytvoriť konkrétne obrázky alebo len farebné plochy. Pod korunku vložíme molitan, zoberieme si do ruky trošku vlny a na mieste, kam ju chceme pripevniť do nej začneme vpichovať ihlu na plstenie až na vrstvu molitanu a naspäť hore, až kým sa vlna úplne nezlepí s korunkou. Toto je základný princíp.

Ak chceme skúsiť vytvoriť nejaký obrázok alebo figúrku, môže byť lepšie si ho dopredu pripraviť do konečného tvaru a až ten potom znovu ihlou pripichať o korunku. Takto som tvorila napríklad stonku muchotrávky alebo žlté kvety. Zobrala som si kúsok bielej vlny a stlačíla ju do šúlku a zo všetkých strán som ho prepichla ihlou o molitan, až kým naozaj držal tvar a netrčali z neho žiadne vlasy. Tým, ako vpichujeme vieme usmerniť tvar hotového obrázku. Hotovú stonku som potom položila na korunku a už opatrnejšie som ihlou prepichla cez a korunku až po molitan, až do kým stonka na korunke úplne nedržala. Potom som pridala červený klobúk, ktorý som vytvarovala vpichovaním okrajových kúskov vlny.  

Použitím rôznych odtieňov vlny vieme vytvoriť aj tieňovací efekt.

4. Vyšívanie a korálky

Ak chceme, môžeme korunku dozdobiť vyšívanými vzormi (slebo nimi úplne nahradiť plstenie). Na internete si môžete nájsť postupy na rôzne kvety, listy a čokoľvek. Môžete pridať aj korálky. Ja som zvolila kombináciu všetkých 3 spôsobov: plstené číslo a vlnené obrázky som doladila výšivkami. Kvetom som vyšila stonky a lístky a muchotrávkam som pridala korálkové bodky.

5. Záverečné obšitie okrajov a stuhy

Keď sme spokojní s ozdobením korunky, môžeme sa pustiť do poslednej fázy. Na začiatku sme si z filcu vystrihli dve predlohy na korunku. Jednu sme ozdobili a tou druhou teraz prikryjeme zadnú stranu a spojíme ich okrajovým stehom. Plstením sa predná korunka mohla mierne scvrknúť, ale posnažíme sa ich čo najpresnejšie uložiť na seba. Ešte kým začneme obšívať si pripravíme stužku alebo šnúrku na zaviazanie korunky. Odstrihneme si dva kusy po asi 20 cm – potom ich skrátime podľa potreby. Koniec každej stuhy vložíme z boku korunky medzi dve vrstvy filcu a na okraji ich pár stehmi prišijeme nenápadnou tenkou nitkou vo farbe filcu cez všetky tri vrstvy – spodný filc, stuha, vrchný filc. Koniec nitky zaviažeme na uzlík a rovnako prišijeme koniec stuhy z druhej strany korunky.

Teraz už ostáva len vyšívacou ihlou a bavlnkou obrubiť korunku pomocou slučkovacieho stehu. Môžeme použiť tú istú bavlnku ako na číslo alebo inú farbu. Začína sa vo vnútri medzi 2 vrstvami, aby sme medzi ne mohli skryť uzlík. Je to veľmi jednoduchý steh, ale namiesto vysvetlovania dám zas prednosť video ukážke a pomôže aj táto. Na mojej korunke vidíte, že som si z neho nerobila veľkú hlavu a moje stehy vôbec nie sú v pravidelných rozostupoch.

Ak sa vám stane, že vám dojde bavlnka v 3/4 korunky tak ako mne, tak proste len spravíme uzlík a pokračujete s novou.

Hotovo!

Napíš čo si myslíš

Scroll to top