Améliina dávka sezónneho ovocia

Odkedy som 4-mesačnej Amélii dala prvú ochutnávku jedla (bola to cuketa a bola z nej nadšená) sme spolu prešli už riadny kus stravovacej cesty. Boli dni, kedy som sa úplne vyžívala v zdravých špecialitách, ktoré som jej pripravila a ktoré do poslednej lyžičky s chuťou zjedla. Dni, kedy som si robila mrazené zásoby vývaru z kostí, strúhala mrazenú pečienku a quinou jej posypala nori vločkami. A boli aj také, kedy som bola vďačná za ten rožok, ktorý zje a nebude hladná. Dni, kedy moje fotogenické a zdravé špeciality skončili nedotknuté alebo na zemi. Z extrému do extrému a teda, keď mi raz začala labužnícky odjedať z môjho pohára gaštanového pyré so šľahačkou, tešila som sa s ňou. Postupne sme našli akúsi harmóniu a ja som našla pokoj v tejto miestami búrlivej časti rodičovstva. A prišlo leto.

Leto a bohatá úroda lokálneho sezónneho ovocia. Dobrého, sladkého, plného vitamínov. Tá najlepšia desiata. Predstavila som si, ako so sebou budeme brať krabičku s jahodami, malinami, broskyňami, melónom…. to bude super.

A tak som Amélii ponúkla jej prvú jahodu. Keďže sme boli práve uprostred obdobia „ja sama“ tak som ju vedome položila na stolík a nesnažila sa jej ju dať do úst. Opatrne ju chytila do ruky, priblížila k ústam a potom hneď zahodila. Ďalej sme sa nedostali. S jahodou si dali pusu a rozlúčili sa. Podobne to bolo s každým ďalším ovocím. Hrozno trošku nahryzla a potom pokrútila hlavou ne ne ne. A tak som sa aj ja rozlúčila s mojou predstavou vyjedania malín v parku a zasmiala sa nad mojimi očakávaniami.

Bola by ale škoda nevyužiť tieto sezónne dary a tak som vymýšľala, ako by som ich Amélii ponúkla, tak aby ju oslovili. Keďže jej najobľúbenejšie jedlo je teraz jogurt, tak som skúsila pomixovať pár domácich ovocných pribináčkov.

Mojim najlepším a najjednoduchším fígľom bolo ale úplne obyčajné smoothie. Tušila som, že to, čo sa bojí ochutnať zje v kapsičkovej forme za pár sekúnd.

Znovupoužiteľné kapsičky som dostala ešte na babyshower a teraz sa veľmi hodili. Dokúpila som si ďalšie balenie a hrnček so slamkou k tomu. Z jednej várky smoothie som ich ľahko všetky naplnila a odložila do mrazničky. Potom stačilo večer dopredu jednu vybrať. Okrem toho, že to bolo ekologické aj ekonomické riešenie, bolo naozaj krásne, keď sme si spolu pripravili smoothie a spolu si ho aj vypili. Veď také isté smoothie som zvykla robiť pre seba.

To najlepšie na smoothie, okrem toho, že ho asi každé dieťa bez problémov vypije, je to, že do neho môžeme skryť čosi navyše, aby bolo ešte výživnejšie. Možno dnes Ami prežila zas na rožku, ale v kapsičke mala plnú dávku dobrých vecí, ktoré jej telo potrebuje.

Moje obľúbené tajné prísady

Okrem ovocia a vody do smoothie primiešam niečo z tohto:

  • ovsené vločky
  • konopné semiačka
  • chia semiačka
  • ľanové semiačka
  • sezam alebo tahini
  • 100% orieškové maslo
  • kefír, jogurt
  • špenát
  • zázvor
  • kokos

Ten zoznam tu nekončí, záleží, čo práve mám doma, ale mnohé z týchto prísad pravideľne kupujem práve s cieľom doplniť živiny do našej rannej kaše alebo smoothie.

Príprava takého smoothie trvá pár minút. Aminke odlejem do kapsičky a sebe do cestovného pohára a môžeme ísť von.

Smoothie pripravené niekoľko hodín dopredu treba držať v chladničke.

Ešte máme takmer polovicu leta pred sebou, tak si užime tú sezónnu úrodu, ktorú prináša, v takej forme, ako nám najlepšie bude chutiť:)

Predstavte si moje prekvapenie, keď sme jedného dňa na dedovej záhrade objavili lesné jahody a Amélia si jednu odvážne dala do úst a zjedla, a okamžite išla po ďalšiu až sme ju potom museli zastaviť, aby sa ich neprejedla. Podobne to bolo s malinovým kríkom.

Nezabudnime, že to, že naše dieťa teraz niečo nechce jesť neznamená, že sa to o týždeň mezmení:)

Napíš čo si myslíš

Scroll to top