S novou sériou Bridgertonu som rozmýšľala, aký tradičný britský dezert pripravím a veľmi rýchlo som si spomenula práve na Victoria Sponge. Prvýkrát som ju skúšala upiecť kvôli inému historickému anglickému seriálu, Downton Abbey, a jednoduchosť ale aj vznešenosť tejto čajovej torty aj tento raz vyhrala. Je noazaj naozaj jednoduchá na prípravu, ale pri servírovaní sa môžete v mysli veľmi ľahko preniesť do vznešenej chvíle anglického čaju o piatej. Nezbudnite na čierny čaj s mliekom.



Pri všetkej vznešenosti si uvedomujem, že názov tohto koláča môže slovenskému uchu znieť trošku negustiózne. Čo za špongiu? Výraz sponge sa po anglicky používa na tento typ koláčového korpusu. Niečo ako piškot. Ale aký, nie je to len hocijaká Viktória, ale práve slávna kráľovná Victoria, po ktorej nesie meno. Tento tradičný koláč vznikol v polovici 19. storočia a kráľovná si ho veľmi obľúbila ako súčasť svojho poobedného čaju. Koncept „tea“ ako olovrant medzi obedom a večerou vznikol ževraj tiež v tomto období.


Pri takejto klasike som namiesto improvizácie siahla k overenému zdroju anglickej sladkej kuchyne a použila recept na korpus od Mary Berry.
Recept
Ingrediencie:
- 4 vajíčka
- 225 g kryštálového cukru
- 225 g hladkej múky
- 4 lyžičky prášku do pečiva
- 225g masla izbovej teploty
- kvalitný malinový džem
- 500 ml smotany na šľahanie
- voliteľné: 2 balenia smetafixu
- práškový cukor
- odporúčam: čerstvé jahody alebo iné lesné ovocie
Postup:
- Rúru predhrejeme na 180 °C a formu o priemere asi 20-23 cm vystelieme papierom na pečenie a po bokoch vymastíme maslom a vysypeme múkou. Ak máme 2 také formy, tak pripravíme obe naraz.
- V mise vyšľaháme vajíčka s cukrom. Pridáme zvyšok ingrediencií a vyšľaháme na jemné cesto. Nechceme to so šľahaním ale prehnať. Stačí tak, aby sa spojilo.
- Cesto rozdelíme do 2 foriem alebo korpusy upečieme na 2 várky. V tom prípade, ale po upečení prvej várky necháme korpus chvíľku vo forme vychladnúť a potom formu umyjeme a znovu vystelieme a vymastíme.
- Pečieme asi 25 minút. Skontrolujeme stred špajdľou.
- Kým korpusy chladnú vyšľaháme šľahačku so smetafixom, aby lepšie držala. Prvý korpus si pripravíme na servírovací tanier tak, že ho otočíme naopak, aby spodok smeroval hore a natrieme ho štedro džemom, ale držíme sa kúsok od okraja. Na džem natrieme šľahačku. Môžeme ju natrieť len nožíkom alebo použiť cukrárske vrecko. Teraz môžeme pridať aj čerstvé ovocie. Jahody nakrájame na tenké plánky a porozkladáme po vrstve šľahačky. Pridáme druhý korpus.
- Koláč podávame poprášený práškovým cukrom, prípadne dozdobený ovocím. Ja osobne si k nemu dávam viac ovocia, ktorý ho dobre osvieži. Najlepší je čerstvý, lebo rýchlo začne osychať.
