Balenie darčekov: keď obal poteší ako sám darček

Kedysi moje darčeky vyzerali ako guča papiera obalená v lepiacej páske. Vedela som do papieru skryť akýkoľvek tvar tak, aby sa nerozlepil.

Posledné roky som si ale balenie darčekov začala viac užívať. Zavriem sa sama v izbe, pustím si pokojnú vianočnú hudbu alebo nejaký film, čo už poznám naspamäť do pozadia, uvarím si čaj, vytiahnem krabicu so špagátikmi a začína moja vianočná dielňa. Ručné práce ma už od malička vedeli preniesť do stavu, kedy zabudnem na všetko okolo mňa a iba si bezmyšlienkovite užívam danú chvíľu a tvorím.

Narozdiel od obyčajnej hodiny výtvarnej sa ale táto vianočná aktivita spája s radosťou potešiť druhých. Pravda je, že darčeky sú fajn už sami o sebe, nezabalené. Ale nie je to super, ak balenie môže človeka potešiť pomaly rovnako ako samotný darček? A ešte z toho máme príjemnú antistresovú zábavku.

Ako z balenia spraviť darček

Brown paper packages tied up with strings

Už niekoľko rokov sa držím hnedého baliaceho papiera. Začalo to tak, že mi pripomínal staré poštové balíčky plné milých pokladov a ako všetky vintage veci, si ma tým rýchlo získal . . . a tiež sa o ňom spieva v The Sound of Music. Stačí pridať obyčajný špagát a z darčeku je niečo milé a nostalgické. Tým, že je hnedý papier veľmi nenápadný, môžeme si balenie vynahradiť na ozdobách.

Niekedy ho nechám len taký obyčajný a inokedy si ho ešte namaľujem. Stačí zobrať ceruzku s gumou na konci, tú namočiť do farby a vyrobiť si napríklad bodkovaný vzor.

Špagátiky

Ten klasický stále vedie, ale červený prešívaný zlatou nitkou pôsobí špeciálne vianočne. Špagát môžeme vymeniť za stuhu alebo aj čipku.

Menovky

Mená sme doma zvykli písať fixkou rovno na baliaci papier, ale odkedy sa u nás dajú zohnať takého krásne vysačky, rada ich použijem na dotvorenie môjho umeleckého diela. Na obrázku je moja zbierka poskladaná z Marks&Spencer, Flying Tiger a Maison du Monde, ale podobné by sa dali veľmi jednoducho vyrobiť doma pomocou farebných papierov. Pečiatky sú tiež jednoduchým, ale efektným detajlom.

Ozdoby

Niečo milé, čo zavesíme na špagátik, dodá darčeku úplne inú atmosféru. Môže to byť nejaká drobnosť, čo nájdete doma alebo vonku, niečo voňavé alebo drevené. Tento rok som si po pár takých drobností zašla do kvetinárstva. Môj najkrajší úlovok boli cinkajúce ľadové korčule, ktoré som uviazala na darček mojej mamine. Už sa teším, ako ich ďalšie roky uvidím na stromčeku.

Do ligotava

Pre tých, čo majú radi trblietky môžeme darček zladiť do zlatova. Úplne sa na to hodia malé ligotavé banky alebo rolničky privazané trblietavým špagátikom.

Prírodné

Usušené pomaranče, škorica či badián. Tento darček nám bude pod stromčekom krásne rozvoniavať. Môžeme pridať aj vetvičky čečiny alebo imela.

Jedlé

Pri pečení perníčkov si rovno pripravte várku s dierkou, aby sa dali na darček ľahšie zavesiť. Pri zdobení na nich môžete polevou rovno aj meno napísať. Buďte kreatívny a vymyslite, čo ešte by ste na balíček použili, aby to nie len pekne vyzeralo, ale aj sadlo k obdarovanému.

Napíš čo si myslíš

Scroll to top