DIY: Macrame vešiak na kvetináč

Počas karantény som sa pustila do môjho dlho odkladaného DIY pokusu. Chcela som skúsiť vyrobiť macrame vešiak na kvetináč. Ukázalo sa, že to nie je až také ťažké a domov nám teraz skrášľujú dva pohojdávaúce sa vešiaky, ktoré každej izbe pridajú kúsok boho atmosféry. 

Môj karanténový macrame projekt vás mnohých oslovil, preto som sa rozhodla vám pripraviť tutoriál, aby ste si takýto krásny macrame vešiak mohli vyrobiť aj u vás doma.

Nižšie nájdete foto postup aj s detailným popisom. Pre istotu som vám ale natočila aj video, aby ste si to viazanie uzlíkov vedeli lepšie predstaviť. Ak by vám stále nejaký krok nebol jasný, môžete sa opýtať v komentároch.

Ak sa vám vešiak zapáčil, ale necítite sa na vlastnú výrobu, rada vám ho vyrobím.

Kam na špagáty?

Macrame špagáty všetkých farieb a hrúbok a iné DIY pomôcky nájdete na stránke vlny.sk. V tomto postupe som použila špagáty hrúbky 5 mm.

Postup na výrobu vešiaku

Potrebujeme:

  • 8 ks (5 mm) špagátov dĺžky 3,5 m
  • 2 ks (5 mm) špagátov dĺžky 1,5 m
  • pevný krúžok s priemerom cca 5 cm
  • nožnice

1. Osem špagátov prevlečieme cez krúžok, tak aby boli preložené presne v polovici.

Následne si vezmeme jeden 1,5 m špagát, nastavíme si slučku s vytŕčajúcim koncom smerom ku krúžku a druhý koniec obmotáme okolo všetkých, špagátov, vrátane slučky.

2. Pri poslednom obmotaní špagát prevlečieme slučkou a naraz zatiahneme spolu s koncom, ktorý sme nechali vytŕčať smerom ku krúžku.

Dotiahneme do pevna a konce odstrihneme.

3. Špagáty si rozdelíme na 4 skupiny po štyroch. Začíname dvojtým uzlom.

Vezmeme si prvú skupinu. Spravíme si dvojtý uzol tak, že špagát, čo je úplne vľavo zložíme smerom doprava ponad stredné 2 špagáty a špagát, čo je úplne vpravo zas podvlečieme popod stredné dva špagáty a prevlečieme medzerou medzi nimi a ľavým špagátom. Zatiahneme.

Toto je základný uzol, ktorý budeme aj neskôr používať. Aby sme z neho spravili dvojtý uzol, opakujeme to isté teraz z pravej strany. Špagát úplne vpravo zhora obtočíme cez stredné dva, a špagát úplne vľavo vprevlečeme zo spodu a cez pravú medzierku. Toto je dvojtý úzol.

Spravíme takých ešte 7 (alebo podľa toho, ak dlhý chceme mať uzlový pás). To isté opakujeme s ďalšími troma strapcami.

4. Odmeriame si asi 10 cm medzeru a vytvoríme špirálu.

Tak ako pri dvojitom uzle, začneme špagátom z ľavej strany. Rozdiel je, že nepokračujeme z pravej strany, ale každý nový uzlík bude úplne rovanký. Zase začneme špagátom úplne na ľavej strane, prevlečieme ho ponad stredné dva špagáty zatiaľ čo špagát úplne vpravo prevlečieme popod ne a cez medzierku medzi ľavým špagátom. Opakujeme až kým je špirála dosť dlhá – okolo 8 cm.

Opakujeme so zvyšnými tromi zväzkami.

5. Vezmeme si 2 priľahlé špirály. Odmeriame si cca 10 cm medzeru. Vyberieme 2 krajné špagáty z každého strapca a uviažeme z nich 1 dvojtý uzol – čiže jeden uzlík zľava a druhý sprava (ako v 3. kroku).

Opakujeme, až kým nemáme všetky skupiny po stranách pospájané.

6. Znovu si odmeriame medzeru a uviažeme ďalší dvojtý uzol zo susedných dvojíc špagátov.

Vezmeme si 2 z ľavej skupiny a 2 z pravej skupiny. Spravíme jeden uzlík smerom zľava a druhý smerom sprava. Ak robíte vešiak na mieru na konkrétny kvetináč, môžete si ho primerať a prispôsobiť dĺžku medzier, tak aby uzlíky pekne na kvetináči vynikli.

7. Nakoniec špagáty zviažeme dokopy.

Od posledného uzlu necháme asi 10 cm medzeru alebo si ju primeriame podľa kvetináča. Zviažeme všetky špagáty dokopy rovnakým postupom ako na začiatku (2. bod). Vezmeme si druhý 1,5 m špagát. Spravíme si slučku, obmotáma okolo, koniec slučkou prevlečieme a zatiahneme z oboch strán. Konce odstrihneme ako aj nožnicami dorovnáme konce hlavných špagátov, tak aby tvorili pekný strapec.

Napíš čo si myslíš

Scroll to top