DIY Papierové hviezdy

Tieto hviezdy ste už asi niekde videli. Sama som ich už veľa krát zazrela na internete. Tento rok som si povedala, že si ich tiež skúsim vyrobiť. Našla som zvyšky vianočných papierov z predošlých rokov a môj kuchynský stôl sa premenil na výtvarnú dielňu. Postup je naozaj jednoduchý a tak si pri takej ručnej práci naozaj oddýchnete. Za hodinku som mala kôpku hviezd rôznych vzorov aj veľkostí. Niektoré som zavesila na  závesy a spolu so svetielkami nám krásne dotvárajú večernú atmosféru. Menšie som zavesila aj na stromček. Mohla by som ich povešať úplne všade, na kuchynské skrinky, poličky, zrkadlá a bolo by to krásne.

Keby ste si chceli navodiť vianočnú atmosféru a stráviť chvíľu s nožničkami a kôpkou papiera, pripravila som vám jednoduchý foto postup. Ak by vám to nebolo jasné, môžete si pozrieť aj toto video od Lindy Lomelino, z ktorého som sa sama inšpirovala.

Do výroby môžete zapojiť aj malých pomocníkov.

Postup na výrobu hviezdy

Potrebujeme:

 • obdĺžnik papiera, ktorého dlhšia strana je 2x taká dlhá ako krátka strana (rozmery prispôsobíme podľa toho, akú veľkú hviezdu chceme)
 • nožnice
 • špagát
 • zošívačka

1. Pripravíme si pekný obdĺžnik papiera. Otočíme si ho z kratšej strany a preložíme niekoľko cm pásik smerom dovnútra. Ak je z jednej strany vzorovaný, začneme z druhej strany.

2. Papier otočíme na druhú stranu a znovu preložíme pásik smerom dovnútra. Opakujeme postup na striedačku z oboch strán, až kým nám nevznikne papierová harmonika. Dávame si pozor, aby boli všetky pásiky rovnako hrubé.

3. Pri hotovej harmonike skontrolujeme, či nám oba koncové pásiky smerujú do tej istej strany (zhora dole alebo zdola hore) a ak nie, jeden odstrihneme, aby sa nám dali pekne spojiť.

4. Harmoniku preložíme napoly, aby sme presne vedeli, kde je stred. Ten obviažeme niekoľko krát špagátom a zaviažeme na uzlík. Kúsok špagáu necháme trčať, aby sme hviezdu neskôr mali čím pripevniť.

5. Konce harmoniky zastrihneme do šikma. Zastrihávame z tej strany, kde nám končí papier z koncových pásikov. Harmoniku znovu preložíme napoly a skontrolujeme, či je zastrihnutie rovnaké z oboch strán. Keď tak upravíme.

6. Nakoniec harmoniku rozprestrieme do hviezdy. Koncové pásiky zložíme ku sebe a zo zadnej strany hviezdy ich pár krát spojíme zošívačkou. Netreba zošívať veľmi hlboko, stačí na okraji pásikov.

Hotovú hviezdu si pomocou špagátika môžeme niekam privevniť alebo ju prevliecť nitkou a zavesiť napríklad na záclonovú tyč.

2 Comments

 1. Ester
  27. novembra 2022

  Robili ste prosím hviezdičky z obyčajného papiera? Či je to nejaký špeciálny? Ďakujem

  Odpovedať
  1. Lucia Calvo
   27. novembra 2022

   Iba obyčajný baliaci papier na darčeky 🙂

   Odpovedať

Napíš čo si myslíš

Scroll to top