Na návšteve: Bohémske podkrovie v centre Prahy

Na začiatku leta som si spravila výlet do Prahy za mojou dlhoročnou kamarátkou Veronikou. Už skoro pred rokom si s priateľom Mišom kúpili byt na Letnej a po množstve fotiek a príbehov zo sťahovania som si ho konečne chcela pozrieť naživo a tiež osobne spoznať Emila, ich nového psieho spolubývajúceho. Vedela som, že byt bude plný krásnych kútikov a designových kúskov, tak som si povedala, že vás na návštevu vezmem so mnou. Veronika s Mišom otvorili dvere mne a môjmu foťáku a podelili sa s príbehom ich mestkého domova plného rastlín a dreva.

Ako sa vám ako dvom Slovákom žije v Prahe? Čo je na tom meste najlepšie a čo vám zas vadí?

Vadia mi turisti, ale to sme aj my 😀 – preto do centra nechodím, keď nemusím. Mišovi chýba euro:D a rovinaté cesty na bicykel. Ja mám rada, že v okolí máme všetko čo potrebujeme a do centra nemusím vôbec chodiť. Vadí mi, že precestujem dve hodiny každý deň do práce.

Kúpili ste prázdny byt, odkiaľ ste pri zariaďovaní čerpali inšpiráciu? Aký štýl je vám blízky?

Ja sa neviem rozhodnúť pre jeden štýl, našťastie Mišo má vačšinou jasno. Na jednej strane by som chcela skandi minimalismus, na druhej sa zas chcem cítiť útulne ako v parížskom byte. Keď sme zariaďovali, dostala som od Miša knižku z nášho obľúbeného kníhkupectva (Book Therapy) Petite Places – inšpirácia pre malé domy/byty. Nejak sme podľa toho nešli, ale inšpirácia sa asi nalepí aj len z listovania stránok. Mám ale rada obdobie funkcionalizmu, keby môžem, tak bývam vo Vile Tugendhat. A milujem kvetiny, bez tých by to nešlo.

Kupovali ste všetko nové alebo máte niečo aj z bazaru alebo prerobené?

Snažili sme sa vyhnúť Ikei pri kúpe nábytku, preto sme hľadali rôzne alternatívy. Okrem dvierok na kuchyni a vstavanej skrine v spálni sa nám to aj celkom podarilo. Všetky stoličky v byte máme z bazárov – od začiatku som vedela, že nebudem kupovať nové stoličky a hlavne som chcela mať každú inú, keď k nám prídu návštevy. Dve som dokonca zobrala z fakulty, kde som pracovala a boli na vyhodenie. Sú to Ton stoličky a to som nemohla dopustiť, tak so mnou išli z práce električkou.

Páči sa mi ten kontrast medzi novým a starým. Zariaďovali sme postupne, asi ako väčšina mladých ľudí a to nám umožnilo si všetko dostatočne premyslieť a nekupovať veci unáhlene. Veľa vecí máme na mieru, keďže náš byt je malý a potrebujeme využiť priestor na plno – kuchyňa, knižnica v obývačke, skrinky v kúpeľni. Samozrejme máme ešte veľa plánov v byte – mám vysnívanú posteľ, na ktorú si však budeme musieť ešte počkať.

Keď človek vstúpi do vášho bytu, hneď si všimne krásny kuchynský kút. Aký je za ním príbeh?

Michal si vo svojom obľúbenom bare (Luft) už od začiatku všimol krásného interiéru a tam začal príbeh našej kuchyne. Zistil, kto to zariadil a spojil sa s dizajnérkou, ktorá to navrhla. Mišo všetko premeral, nakreslil – povedal akú ma predstavu a spolu to vymysleli. Drevo v kuchyni je neopracované, je z jedného kusu a sušené dva roky. S kuchyňou to teda nebolo vôbec jednoduché a miestami som si myslela, že ju nikdy nebudeme mať, ale stálo to za to, pretože je presne taká akú som si vysnívala

Ktoré kúsky nábytku alebo dekorácií máte špeciálne obľúbené? Prečo?

Moje kreslo! Videla som ho na instagrame a rôznych blogoch a potom som ho objavila na designbanke. Je to design od Le Corbusiera. Túžila som po ňom strašne dlho, až sa mi to konečne na moje 26. narodiny splnilo a som z neho fakt šťastná.

Máte nejaké doplnky privezené zo zahraničia?

Mišo nechce nikdy nosiť nič, takže to ostáva na mne. Vačšinou sú to ale maličkosti, možno keď pojdeme niekam autom, tak ma Mišo nechá na polceste aj so všetkým, čo budem chcieť priniesť:D Privážam vačšinou veci do kuchyne, misky z Kréty, taniere a vankúše z Maroka alebo poldecáky (poháre na sake) z Japonska. Väčšinou si ale odvšadial kde sme spolu prinesieme kávu a platňu.

Plánujete ešte nejaké renovácie do budúcna? Kebyže nemáte limity v zariaďovaní, čo by ste spravili inak?

Kebyže nemám limity, tak máme obrovský byt s dvomi kúpeľňami, vysokými stropni a oblúkovitým výklenkom:D Čo ale plánujeme v tomto byte je nová posteľ, po ktorej túžim odkedy sme sa nasťahovali. Bude na mieru z dubového masívu – podobné drevo ako máme v kuchyni. Chcela by som ešte dozariaďovať hosťovskú izbu, aby bola funkčná (to znamená, že by mala skriňu), keď k nám príde návšteva. A rada by som prerobila kúpeľňu – zmenšila vaňu, vymenila obklad a oddelila záchod, ale to je asi nereálne a aj zbytočné, keďže při našťahovaní bola úplne nová.

Čo by ste v byte nezniesli?

Mišo: ďalšieho člověka:D Veronika: Linoleum, milujeme drevo a našu drevenú podlahu. Alebo koberec po celej miestnosti ako v amerických filmoch. Vaňu v kuchyni – také byty v Prahe naozaj existujú! Susedov, ktorí nemajú nič iné na práci len ťa sledovať a sťažovať si (väčšinou sú to staré susedky, ale nechcem generalizovať). Našťastie sme v novej bytovke a máme super susedov, ktorí neriešia blbosti a starajú sa o seba.

Veľká výhoda vášho bytu je jeho pozícia. Čo máte najradšej na jeho okolí a ktoré miesta najčastejšie navštevujete?

Najlepšie na našom byte je jeho poloha, kdeže je blízko centra a obklopený krásnymi dvomi parkmi. Mišo tu miluje všetko. Od príchodu do Prahy nechcel bývať nikde inde ako na Letnej a miluje tu najmä podniky. Kaviarne – Cafe Letka, Luft a hlavne Mr. HotDog a Salt and Pepa – najlepšie hotdogy a burgre v Prahe.

Ako trávite voľný čas doma? Čo pre vás tento domov znamená?

Vero: Milujem byť doma. Milujem sedieť vo svojom kresle alebo na balkóne. Bývala som počas vysokej v byte, kde som sa nikdy necítila dobre a chcela tam tráviť čo najmenej času, preto si teraz vážim svoj pokoj. Milujem, keď prídem domov z práce a privíta ma Emil, ktorý sa tak teší.

Mišo: Na gauči – hraním playstation, trénovaním Emila alebo varením podľa Jamieho Olivera. Keď prídem domov, čaká ma tu vždy šťastný psík. Domov je pre mňa miesto, kde viem kto chytá veci s mastnými rukami (Veronika):D.

Napíš čo si myslíš

Scroll to top