6 útulných kníh na jeseň

Jednou z odpovedí na moju anketu o tom, čo máte najradšej na jeseni boli knihy. 

Pre mňa sú knihy síce celoročným potešením, ale ku každmu obdobiu si predstavím nejaké iné tituly, ktoré všetko, čo na tom období mám rada, len zdôraznia. V lete by som napríklad najradšej čítala príbehy odohrávajúce sa v nejakom južanskom mestečku USA, kde sa celý deň len bicykluje ku jazeru a do noci popíja limonáda na verande.

Rovanko aj jeseň má u mňa svoju čitateľskú idylku. Ak by som bola pocitom, bola by som útulnosťou. Všetko, čo len trochu pripomína tento pocit, mnou hneď rezonuje. Keď môžem, si ho sama navodím. Pekné hrnčeky, sviečky a akustiké playlisty sú moji najlepší kamoši. Manžel sa mi smeje vždy, keď bežím dokorán otvoriť okno, len čo začne pršať. Je niečo na tom počuť padať dážď a vedieť, že som doma. 

Jeseň je najútulnejšie ročné obdobie a preto aj nasledujúci zoznam kníh odráža príbehy, ktorých atmosféra vás zabalí do deky a váš domov sa vám zrazu bude zdať oveľa teplejší – ako keby ste sa práve vrátili zo sychravej prechádzky do krbom vyhriatej izby voňajúcej po škorici.

V týchto príbehoch občas zafúka studený vietor a inokedy zas to, čo schladí, bude samota ľudskej duše, preto k čítaniu odporúčam poriadny hrnček horúcej čokolády alebo aspoň zázvorového čaju.

Aj keď si možno ešte užívame posledné momenty babieho leta, dni sa krátia a len čo sa privalí poriadna sychravá jeseň aj so svojou atmoškou, treba mať po ruke ten správny príbeh do takého počasia. Preto som vám v mojom zozname zahrnula linky, kde si knihy môžete rýchlo objedať a nechať doručiť rovno domov.

1. Mary Shelley: Frankenstein čiže moderný Prometeus

Tí, ktorí poznáte Frankensteina iba z pop kultúry sa nenechajte odradiť predsudkami. Veľa som o tejto knihe sama nevedela, keď som ju začala čítať, a bola som prekvapená, aký romantický príbeh sa v ňej skrýva. Romantický v zmysle skúmania hĺbok ľudského vnútra, túžbe po spojení. Prostredie, v ktorom sa odohráva, dáva tomuto hľadaniu veľmi špeciálny tón. Pripravte sa na chladné noci zahalené do záhady. Keď sa začítate, nebudete ju môcť položiť.

2. Emily Brontë: Búrlivé výšiny

Vždy si spomeniem na esej, ktorú som písala o úlohe prostredia v tejto knihe. Príbeh sa odohráva v sychravom veternom Yorkshire uprostred močiarov posiatych fialovými kvetmi vresu. Tmavá noc, dážď a do toho niekto zabuší na masívne drevené dvere. Prostredie románu tvorí namiesto obyčajného pozadia akýsi živý element príbehu, ako aj jeho postáv. Za
chladnými tvárami sa skrývajú doslova búrlivé príbehy. Proste ideál na jesenné čítanie po večeroch.

3. J. K. Rowling: Hociktorý Harry Potter

Kombinácia starodávneho Anglicka, internátnej školy, ktorej uniforma zahŕňa štrikované šály, a dobrodružstiev s kamarátmi na mňa vždy pôsobí útulne.

4. J. D. Salinger: Kto chytá v žite

Ďalší príbeh z prostredia internátnej školy, ale tento raz z druhej strany Atlantiku. Čo vám poviem, jedna z mojich najobľúbenejších kníh. Raz som išla na literárny pochod prestrojená za Holdena. Táto kniha sa skvelo hodí na tú hranicu medzi jeseňou a zimou. Túlanie sa po studených uliciach New Yorku v červenej ušanke, s cigaretou, premožený krásou a bolesťou naraz. Mám skúsenosť, že túto knihu buď miluješ alebo neznášaš. Za obmedzenou slovnou zásobou jedného frustrovaného teenagera sa skrývajú hĺbky citu a krásy, ktoré stojí za to objaviť.

5. Harper Lee: Nezabíjajte vtáčika

Napriek tomu, že je táto kniha americkou klasikou a povininným čítaním o nej u nás veľa ľudí ani nepočulo. Ako alternatíva k predchádzajúcim „chladivým“ knihám, je tu dojímavý príbeh rozprávaný z pohľadu malého dievčatka z jesenného mestečka na juhu USA. Medzi Scoutovými detskými dobrodružstvami a Atticusovými výchovnými múdrosťami, autorka do knihy vykreslila obraz o ľudskej povahe s jej pokrytectvom a krutosťou, ale aj láskavosťou a súcitom. Príbeh písaný uprostred rasistických bojov minulého storočia sa svojím univerzálnym posolstvom dotkne dnešného čitateľa. Nadšencom odporúčam aj filmovú verziu z roku 1962.

6. Oscar Wilde: Portrét Doriana Graya

Kto má rád trošku záhady a napätia si určite vychutná tajomný príbeh mladého šľachtica s búrlivou povesťou. Nočné ulice Londýna, staré domy so zamknutými dverami a desivé tajomstvá. Tento príbeh sa skvelo hodí do tmavého upršaného večera k poháriku vína.

Napíš čo si myslíš

Scroll to top