Energy guličky: citrón, kešu a kokos

S nádejou, že sa po novom roku vrátim do každodenného pracovného ruchu s trošku zdravším nastavením som sa pustila do výroby energy guličiek. Strávila som pár dní vymýšľaním chutných príchutí a správneho pomeru ingrediencií, aby som nakoniec mohla odložiť balík guličiek každého druhu do mrazničky na zlé časy. Každý týždeň si ich pár vyberiem a čakajú ma vo chvíľach, keď medzi zoomami potrebujem rýchly ale aj trošku sladký snack. Sladké sú ale len vďaka ďatľám a kombinácia orieškov a semiačok dodá nie len energiu, ale aj dobré živiny a celkom dobre zasýti.

 Z tohto môjho projektu som vám pripravila nieľko guličkových receptov, ktoré sa vám podľa mňa budú tiež hodiť. Dnes tu pre vás mám tieto osviežujúce citrónovo-kokosové.

Na výrobu takýchto guličiek vám stačí pár ingrediencií. Ak nejaké nemáte, môžete ich ľahko zameniť – kešu za iné oriešky, chia za iné semiačka, citrón za pomaranč – ale to budú vlastne už úplne iné guličky a mohol by to byť iný recept. Jediné, čo je dôležité je pomer suchých a tekutých (alebo lepkavých) ingrediencií.

Mixér, robot, food processor

Veľmi vám prácu uľahčí dobrý kuchynský robot s väčším výkonom. Zatiaľ najlepší, s ktorým som pracovala je ten, čo má moja mamina ešte od svadby (a už sa nevyrába :D), ale aj ten môj celkom obyčajný to ešte zvládne, len mu treba pomôcť pridaním trošky vody. Ak zvažujete kúpu takého mixéra a chcete, aby vám už ostal čo najdlhšie, tak je lepšie trošku zainvestovať, lebo je škoda dať aj 20 eur za mixér, ktorý sa zľakne jedného orieška. Od tých najlacnejších sekáčikových mixérov, čo sa zaseknú aj pri cibuli je to veľký skok k profesionálnym mašinám, čo vám nakrájajú uhorku na 2 rôzne hrúbky či zamiesia cesto a pohybujú sa okolo 400 eur. Sama som si teraz robila prieskum v týchto mixérových vodách, a ak nepotrebujete mixovať obrovské kvantity, tak sa veľmi dobrým kompromisom zdá byť KitchenAid Food Processor s 1,7l objemom. Je veľmi výkonný a vyjde aj o 200 eur menej ako jeho 3 litrový kamoš. S takým mixérom je výroba guličiek naozaj hračka a nemusíte sa báť, že by vám niečo nerozmixoval.

Recept na cca 10 guličiek

Ingrediencie:

  • 1 hrnček čerstvých vykôstkovaných ďaltlí (alebo sušených)
  • 1/2 hrnčeka kešu orieškov
  • 1/3 hrnčeka strúhaného kokosu
  • 2 lyžičky citrónovej kôry
  • 2 lyžice citrónovej šťavy
  • 2 lyžičky chia semiačok

Postup:

  1. Ak používame sušené ďatle, tak ich najprv zalejeme 1/2 hrnčekom horúcej vody a necháme pár minút zmäknúť. Potom vodu precedíme a ďatle môžeme použiť (vodu si odložte, keby bolo treba zriediť zmes, aby ju mixér dokázal rozmixovať).
  2. V stolnom mixéri so sekáčikovým nástavcom najprv nasekáme kešu oriešky na drobné kúsky.
  3. Potom pridáme všetky zvyšné ingrediencie a rozmixujeme ich do lepkavej zmesi, ktorá drží v kusancoch pokope. Ak máte menej výkonnejší mixér, možno bude treba pár krát zo strán zoškrabať prilepené kúsky a znovu mixovať alebo pridať trošku vody. Ak sa nám zmes zdá príliš „mokrá“ a guličky by nedržali, môžete ju ešte zahustiť pridaním kokosu.
  4. Z hotovej zmesi tvarujeme guličky s asi 2 cm priemerom. Skladujeme v chladničke alebo zamrazíme do zásoby.

Napíš čo si myslíš

Scroll to top