Literárna pekáreň: Johnny cakes podľa Jo March

Aj keď som už stihla zhltnúť desiatku interview z natáčania Malých žien, na samotný film si ešte pár týždňov počkám, kým sa dostane do slovenských kín. Zatiaľ som si prečítala ďalšie pokračovanie tohto vzácneho príbehu od Louisy May Alcott. Tento rok prišiel rad na Malých mužov. Ako som tak listovala mojou novou knižkou, všimla som si rôzne dodatky na záver a medzi nimi aj recept na Johnnny Cakes. Útulný svet Malých žien ma vždy inšpiroval, takže som sa hneď nadchla z predstavy, že si môžem uvariť rovnaké jedlo, ako postavy v príbehu a navodiť si tak kúsok z tej romantickej atmosféry v škole Plumfield a preniesť sa do 19. storočia v Concorde, USA.

Johnny cakes sú niečo ako lievance z kukuričnej múky.  Recept vznikol na severo-východe USA, v oblasti New England, kde sa osadníci naučili tieto koláčiky vyrábať od miestnych Indiánov. Je to veľmi vďačný recept pre vtedašie chudobné a mnohopočetné rodiny. Veď na nich stačí len pár základných ingrediencií a za chvíľu je plný tanier koláčikov hotový.

V  škole Plumfield, ktorú založili Jo March (hlavná hrdinka Malých žien) s manželom hlavne pre chudobných chlapcov a siroty sa o túto jednoduchú pochúťku idú roztrhať. Na záhrade žiaci pestujú vlastnú kukuricu, z ktorej namelú múku a potom už len stačí pridať vodu, cukor a mlieko od rodinnej kravy. V nasledujúcom úryvku nájdete Daisy, Meginu dcéru a jediné dievča v škole, ako sa zaneprázdnene učí pripraviť Johnny cakes pre svojho brata Demiho.

Daisy narobila lyžicou riadny pleskot a o miesenie sa postaral šľahač, ktorý hmotu riadne nafúkol, a keď z nej Daisy kväcla na pekáč, zázračne narástla na nadýchanú dolku, až Demimu začali tiecť slinky. Pravdu povediac, prvá sa prilepila a zaškvrčala, lebo Daisy zabudla na maslo, no po tomto prvom neúspechu šlo všetko hladko, a šesť dokonalých koláčikov bezpečne pristálo v miske. Javorový sirup je hádam lepší ako cukor,“ ozval sa Demi z kresla, kde sa usadil, len čo vynachádzavým a netradičným spôsobom upravil stôl. Tak choď trochu vypýtať od Asie,“ odvetila Daisy a odbehla do kúpeľne umyť si ruky. Kým bola kuchynka prázdna, stalo sa čosi strašné. Kit bol totiž po celý deň urazený, že v poriadku priniesol mäso a nik ho za to neodmenil. Nebol to zlý pes, no mal drobné chybičky ako my všetci, a nevedel vždy odolať pokušeniu. V nestráženej chvíli sa mu podarilo vkradnúť do kuchynky, zaňuchal koláčiky, všimol si ich neprikryté na nízkom stolíku, a nemysliac na následky, prehltol všetkých šesť naraz. Boli veľmi horúce a tak ho popálili, že začal zavýjať. Daisy ho začula, vbehla dnu, uvidela prázdnu misu a konček žltého chvosta miznúceho pod posteľou. Bez slova zdrapila zlodeja, vytiahla ho a triasla, až sa mu uši natraiasali, a nakonec ho odviedla do kôlne, kde strávil osamelý večer medzi uhlím. Povzbudená Demiho účasťou, Daisy ušľahala ďalšiu misu a upiekla tucet koláčikov, ktoré boli ešte chutnejšie ako tie predchádzajúce. Naozaj, po dvoch kúskov ujo Fritz hore odkázal, že nikdy neochutnal lepšie, a všetci chlapci pri jedálenskom stole na prízemí závideli Demimu posedenie pri dolkách.

Recept na 15 Johnny cakes

Ingrediencie:

  • 240g kukuričnej múky alebo polenty
  • 1 lyžica práškového cukru
  • 1 lyžička soli
  • 480ml vriacej vody
  • 120ml studeného mlieka
  • Trochu masla

Postup:

  1. V mise premiešame múku, cukor a soľ.
  2. Pomaly prilejeme vriacu vodu a zmes zmiešame do hustej hmoty.
  3. Postupme pridávame mlieko, až kým sa nám nevytvorí jemne riedke cesto, ktoré nie je úplne tekuté, ale skĺzne po lyžičke.
  4. Na miernom ohni v panvici rozpustíme lyžicu masla. Opatrne lyžicou nalejeme 4 kôpky cesta na panvicu. Jedna plná lyžica stačí na jeden koláčik. Rozložíme ich asi 5cm od seba.
  5. Koláčiky opekáme dozlatova z oboch strán. Opakujeme, až kým sa nám neminie cesto. Podávame s javorovým sirupom, šľahačkou alebo čokoládovou nátierkou.

Napíš čo si myslíš

Scroll to top