Kakaové energy guličky plnené arašidovým maslom

Tieto guličky sú také jednoduché na výrobu. Stačí na nich pár ingrediencií a môžete si ich vyrobiť plnú zásobu. Je to akurát to správne sústo, čo vám doplní energiu alebo zdravá varianta, keď na vás príde chuť na sladké. To najlepšie na nich ale je, že vo vnútri skrývajú krémové arašidové maslo!

Nie je maslo ako maslo – hlavne to arašidové

Pamätám si, ako mi moja spolubývajúca v prvom ročníku na výške odhalila tú skvelú správu, že arašidové maslo je vlastne zdravé! Dovtedy som si ho kúpila iba výnimočne, keď som sa chcela cítiť ako z amerického sitcomu. V posledných rokoch som arašidové maslo stále viac nachádzala ako hlavnú ingredienciu v rôznych rastlinných receptoch a prirodzene som si zvykla kúpiť to, ktoré bolo výhodné a dlho som ho poznala. Myslím, že až príliš neskoro som si prečítala, čo také lacné maslo obsahuje. Neviem, či ho môžeme stále považovať za zdravé, keď sa percentá cukru a palmového oleja podozrivo blížia k pomeru arašidov. Ak si teda nejaké arašidové maslo raz začas kúpim, dám si záležať, aby bolo zložené zo 100% arašidov. Dnes už nájdete niekoľko slovenských značiek, ktoré tieto poctivé orieškové maslá vyrábajú. Ich vyššia cena naozaj zodpovedá kvalite.

Mixér, robot, food processor

Veľmi vám prácu uľahčí dobrý kuchynský robot s väčším výkonom. Zatiaľ najlepší, s ktorým som pracovala je ten, čo má moja mamina ešte od svadby (a už sa nevyrába :D), ale aj ten môj celkom obyčajný to ešte zvládne, len mu treba pomôcť pridaním trošky vody. Ak zvažujete kúpu takého mixéra a chcete, aby vám už ostal čo najdlhšie, tak je lepšie trošku zainvestovať, lebo je škoda dať aj 20 eur za mixér, ktorý sa zľakne jedného orieška. Od tých najlacnejších sekáčikových mixérov, čo sa zaseknú aj pri cibuli je to veľký skok k profesionálnym mašinám, čo vám nakrájajú uhorku na 2 rôzne hrúbky či zamiesia cesto a pohybujú sa okolo 400 eur. Sama som si teraz robila prieskum v týchto mixérových vodách, a ak nepotrebujete mixovať obrovské kvantity, tak sa veľmi dobrým kompromisom zdá byť KitchenAid Food Processor s 1,7l objemom. Je veľmi výkonný a vyjde aj o 200 eur menej ako jeho 3 litrový kamoš. S takým mixérom je výroba guličiek naozaj hračka a nemusíte sa báť, že by vám niečo nerozmixoval.

Na tieto guličky vám stačí týchto 5 ingrediencií. Vlašské oriešky si môžete zameniť aj za tie, ktoré máte k dispozícii. Ako plnku môžete vyskúšať použiť iné orieškové maslo namiesto toho arašidového.

Recept na cca 10 guličiek

Ingrediencie:

 • 1 hrnček ovsených vločiek
 • 2 lyžice kakaa
 • 1 hrnček vlašských orechov
 • 1 hrnček čerstvých alebo sušených ďatlí
 • asi 1/2 hrnčeka arašidového masla

Postup:

 1. Ak používame sušené ďatle, treba ich najprv zaliať horúcou vodou a nechať asi 10 minút zmäknúť. Vodu potom scedíme a odložíme si ju bokom.
 2. V kuchynskom robote najprv nasekáme oriešky na drobné kúsky.
 3. Potom pridáme zvyšné ingrediencie a asi 2 lyžice vody z ďatlí a rozmixujeme, až kým nevznikne lepivá pasta. Ak treba, pridáme viac vody, ale pozor, aby zmes nebola príliš tekutá.
 4. Zmes si rozdelíme na 10 (alebo viac podľa toho, aké veľké guličky chceme mať) častí. Z každej si rukami vmodelujeme štvorcový plátok, ktorý zahneme zo všetkých strán, aby nám vznikla jamka. Do jamky opatrne vložíme lyžičku arašidového masla a konce plátku uzavrieme a prilepíme do guličky. Trošku ju pogúľame, aby držala a mala pekný tvar. Opakujeme so zvyškom pasty.
 5. Guličky skladujeme v chladničke. Môžeme si ich zamraziť do zásoby.

3 Comments

 1. […] by ste chceli skúsiť inú príchuť, recept na kakaovo-orieškové guličky nájdete TU a citrónovo-kokosové zas […]

  Odpovedať
 2. Katarína Vencelová
  16. októbra 2023

  Dobry den, daju sa prosim datle niecim nahradit? Nie som ich velka fanynka 🙈🙏Vdaka

  Odpovedať
  1. Lucia Calvo
   17. októbra 2023

   Tie ďatle tam tvoria tú lepivú zložku, čo drží všetko pokope 🙂 Dalo by sa použiť iné sušené ovocie alebo skúsiť len kombináciu ovsených vločiek a orieškového masla

   Odpovedať

Napíš čo si myslíš

Scroll to top