Na návšteve: Pokojná plážová chatka pri nórskom fjorde

Pred dvomi rokmi som mala to šťastie pozrieť sa do Nórska. Prišli sme akurát uprostred leta a prekvapili nás teploty vyššie ako na Slovensku. Najkrajší zážitok sme ale mali z dňa, ktorý sme strávili s našou kamarátkou Ingrid a jej rodinou v ich drevenej chatke na kraji fjordu.

Okrem bosých výletov na pláž, spoločenských hier či pečenia domácej pizze sme boli nadšené zo samotnej chatky, ktorá (narozdiel od našich slovenských víkendovích chát) vyzerala, akoby vypadla z pinterestu alebo časopisu o bývaní. Pôsobila takou útulnou harmóniou medzi divokou prírodou naokolo a moderným škandinávskym minimalizmom. Námornícke doplnky ladili s dych-berúcim výhľadom na fjord, biele presvetlené priestory chatke dali letný nádych a rustické drevo dodávalo pocit domova.

ochutnávka nórskeho sladkého hnedého syra

Keď som rozmýšľala, ktorý interiér by ďalej obohatil našu rubriku Na návšteve, spomenula som si na náš krásny deň pri fjorde a nadšene napísala Ingrid, ktorý nás veľmi ochotne aj so svojou rodinou znovu privítala v ich krásnej víkendovej idylke. Veľmi sa teším, že si tento krát môžeme nabrať inšpiráciu z trošku iného štýlu a pozrieť sa aj za hranice Česka a Slovenska. Tento raz som si interér nemohla prísť sama nafotiť, ale myslím, že vám fotky z ich rodinného archívu dajú dostatočnú predstavu. Pridala som aj pár momentiek z nášho letého výletu, ktoré atmosféru tohto domova celkom dobre zachytávajú.

Ingridina mamina Cecilie mi na diaľku zodpovedala pár otázok o tejto krásnej chatke a inšpirácii za ňou

Ako dlho už máte túto chatku a s akým účelom ste si ju postavali?

Kúpili sme si ju pred 8 rokmi. Dovtedy sme si prenajímali chatku v tej istej oblasti a veľmi sme chceli mať vlastné miesto. Nachádza sa menej ako hodinu autom od nášho domu, takže v nej môžeme tráviť veľa času.

Keby si mala chatku opísať tromi slovami, aké by to boli?

Jednoduchá, pohodová, jasná a pokojná (aj keď to sú štyri).

Čo sa nachádza vo vnútri?

Je tam kuchyňa, obývačka, 3 spálne a kúpeľňa. Vzadu je malá prístavba s manželskou posteľou.

Aká bola inšpirácia pri zariaďovaní interiéru? Je táto chatka podobná väčšine nórskym chatkám?

Tá pôvodná chatka bola veľmi tmavá s malými oknami a izbami a terasou smerom na sever a teda preč od mora. Chceli sme to spraviť viac svetlé a priedušné. Zabudovali sme veľké okná a skladacie dvere, ktoré otvoria kuchyňo-obývačkový priestor smerom na prednú terasu. Kvôli nariadeniam sme nemohli pridať ďalšie metre štvorcové k hotovej stavbe, tak sme pôvodnú terasu prerobili na extra izbu a kúpeľňu. Steny a podlahy sme natreli na bielo, aby sme dnu dostali čo najviac svetla. Narozdiel od vertikálnych dosiek, ktoré sú v Nórsku tradičné, som chcela horizontálne dosky. Páči sa mi, ako chatke dávajú ten správny plážový nádych.

Aký je váš obľúbený kútik chatky?

Milujeme naše veľké okná a to, že aj keď si dnu, je to ako keby si bola vonku. Ten pohľad je nádherný.

Kde ste si zadovážili nábytok a vybavenie? Hľadali ste nejaké konkrétne kúsky?

Nábytok v kuchyni a obývačke je z prírodných materiálov ako drevo, slama, vlna alebo bavlna ako aj v prírodných tónoch s výraznými prvkami okrovej žltej. Obliečky v izbách sú ladené do tlmených zemitých farieb, k čomu ma inšpirovala fotka vankúšov v jednom časopise. Konferenčný stolík ako aj nočné stolíky sme si vyrobili sami zo starých drevených bedničiek na jablká. Jedálenský stôl so stoličkami sme si priviezli z nášho mestkého domu, keď sme ich vymenili za nové. Tie stoličky sú od tradičnej nórskej značky Axel a vyrábajú sa na západe Nórska z borovicového dreva a slamy. Máme aj klasické Adirondack stoličky z cédrového dreva, ktoré v lete používame ako vonkajšie lehátka a keď sa ochladí ich prikryjeme kožušinou a máme z nich vnútorné kreslá. Krb je z pôvodnej chatky a páči sa nám jeho rustický vzhľad. Tiež tu máme krásne sklenené banky, ktoré pôvodný majiteľ používal na rybárskych sieťach. Položila som ich ako dekoráciu na okno a je to naozaj krásne, keď sa svetlo odráža cez ich farebné sklo.

Akým spôsobom v chatke trávite čas?

Počas leta tam trávime skoro každý víkend. Je to veľmi dobré miesto pre hostí. Tým, že je veľmi blízko nášmu domu tak nás známi niekedy spontánne prídu navštíviť a veľmi si to užívame.

Využívate chatku na nejaké špeciálne príležitosti?

Trávime v nej skoro všetky jarné a letné víkendy ako aj dovolenky a sviatky. Niekedy nám slúži aj ako home office.

Čo máte na tomto mieste najradšej?

Máme na tom radi, že sme tak blízko prírody, hlavne mora a pláže. Veľmi radi chodíme na túru popri popbreží. Najradšej ale trávime čas plávaním alebo opaľovaním sa. Často hráme hry alebo chodíme na výlet na člne.

Vždy tu zažívame akýsi zvláštny pokoj. Myslím, že to je preto, že sme tak ďaleko od dopravnej premávky a tak blízko prírody. More je tiež veľmi upokojujúce.

Je pre Nórov typické mať letnú chatku pri pláži?

Je u nás veľmi typické mať buď chatku na pobreží alebo chatku v horách. My máme to šťastie, že máme obe. Nóri veľmi radi trávia čas v ich „hytte“ (drevenej chatke). Tradičná hytte je veľmi jednoduchá, bez tečúcej vody alebo kúpelne, ale moderné dovolenkové chatky sa svojím štandardom vyrovnajú alebo ešte prevýšia naše bežné domy. Nóri tiež veľmi radi cestujú okolo celého sveta, ale v tomto koronovom období sú nám naše chatky veľmi vzácne.

Máte nejaké obľúbené jedlá, ktoré v chatke počas prázdnin pripravujete?

Veľmi radi prirpavujeme kávu v mojich Bialetti konvičkách rôznych rozmerov. Vymyslela som veľmi múdry systém viacfarebných hrnčekov, aby si každý zapamätal ten svoj a nemuseli sme zbytočne umývať viac riadu, než treba. Robíme domácu pizzu na grile. Máme tu miestne talianske potraviny, kde kupujeme múku na pizzu a mozzarellu. Radi tiež grilujeme a pripravujeme šaláty zo zeleniny od nášho miestneho organického farmára a byliniek z našej malej bylinkovej záhradky.

Je niečo, čo by ste do budúcna chceli na chatke zmeniť?

Radi by sme mali prístrešok nad vonkajšou terasou, aby sme mohli tráviť ešte viac času vonku, ale kvôli nariadeniam spojených s pobrežnými stavbami to nie je možné.

Napíš čo si myslíš

Scroll to top