Na návšteve: Rustická dovolenka na Liptove

Začiatkom júna sme si s manželom na víkend vyrazili na Liptov do nášho obľúbeného airbnb. Tento malebný domček s veľkou záhradou nájdete v dedinke Pavčina Lehota, pár minút peši od miestnych potravín, bobovej dráhy, vyhliadkovej veže alebo nekonečných polí so zvukom pasúcich sa ovečiek.

Z ulice vyzerá možno celkom nenápadne, počkajte ale až vám ukážem, čo sa skrýva dnu:)

Na Slovensku nájsť mnoho dedinských apartmánov blízko prírody, to čo nás práve na tomto domčeku tak očarilo je do detailu premyslená atmosféra, ktorá z neho sála. Izby sú zariadené v rustikálnom duchu a naozaj vám dajú ilúziu takého pravého folklórneho života a tak zachovajú históriu samého domčeka a rodiny, ktorá v ňom niekoľko generácií žila. Napriek tomu je ale domček vybavený modernou kúpelňou a všetkými spotrebičmi, ktoré by ste počas víkendu mohli potrebovať. Cítite sa útulne, ale pohodlne.

V domčeku nájdete dve útulné izbičky, každú s vlastnou kúpeľňou, a spoločnú obývačku s kuchyňou. Dobre by sa tu vyspalo aj 7 ľudí, ak počítame gauč. Na záhrade sa dá opekať na ohnisku aj na grile alebo len tak posedávať na tráve.

Počasie nám krásne vyšlo, tak sme si obed aj so stolom presunuli z kuchyne do záhrady pod strom. V celej dedinke vládne príjemný pokoj, ktorý nám dodal novú energiu. Strávili sme niekoľko hodín čítaním na tráve a jediný zvuk v pozadí boli piesne vtákov.

Poprosila som Evku, tú kreatívnu osobu za týmto projektom, aby nám povedala kúsok príbehu, ako sa zo starého dedinského domu stala dokonalá víkedová idylka pre celú rodinu.

Evka, ja som domček v pôvodnom stave nevidela, ale viem, že prešiel poriadnou rekonštrukciou. S akou predstavou si sa do prerábania pustila?

Je to domček po mojich starých rodičoch, kde som chodielavala na prázdniny. No niekoľko rokov bol opustený a chátral, nakoľko nikto nemal financie na rekonštrukciu. Vždy keď som išla okolo alebo sme prišli na návštěvu k rodine, ktorá býva v susedstve a videla som domček, tak som prežívala taký zvláštny pocit na srdci, neviem to popísať, ale ma to vždy ťahalo k tomu domčeku. Až raz mi bola vnuknutá myšlienka, ako by sme ho mohli zobytniť, predniesla som ju rodine (kdeže domček nie je naše osobné vlastníctvo) rodina súhlasila a pustili sme sa do rekonštrukcie. Aby sme získali financie, museli sme najskôr predať časť pozemku.

Do veľkej časti prác ste sa pustili svojpomocne. Odkiaľ si čerpala inšpiráciu a čo bola najväčšia výzva?

No práveže, začiatok rekonštrukcie sme zverili firme, nakoľko nikto z rodiny nemal toľko času a energie, aby sme to zvládli. Keď bol dom v obývateľnom stave, tak som sa pustila do zariadenia domu a môj manžel so švagrami ešte dokončujú exteriér, vonkajšiu izoláciu domu a podobne. Zvládli sme to za 1 rok, bolo to náročné, ale neskutočne ma to bavilo. Je to práca, ktorú si viem predstaviť robiť na plný úväzok 😀

Čo sa týka inšpirácie, tak pretváranie interiéru tak, aby plnil  účel a aby vyhovoval konkrétnym požiadavkam a potrebám ma vždy bavilo. Boli to hodiny kreslenia náčrtov, hľadania inšpirácií na internete a potom hľadania možnosti, kde už konkrétny materiál, ktorý som mala v predstave kúpiť – to bolo asi najhoršie. Po zariadení domu, som mala nejaký čas odpor vstúpiť do obchodov ako sú Merkury market, Obi a pozrieť sa vystavené laminátové podlahy alebo obklad 😀

Ktorý kút domčeka je podľa teba najkrajší? Na ktorý kúsok si špeciálne hrdá?

To je tažká otázka, som hrdá na celý domček. Ale najviac sa mi páčia kúpelne a kuchyňo-obývačka. A konkrétny kúsok? Asi jedálenský stôl z dverí, ktorý som vyrobila pre vonkajšie sedenie

Vnútro domčeka je ozdobené množstvom krásnych ľudových a rustikálnych kúskov. Väčšina z nich vyzerá autenticky a zároveň veľmi zachovale. Kde sa dá takéto vybavenie zohnať?

Veľa vecí je pôvodných, ktoré som zreštaurovala a niektoré zohnala cez Bazoš alebo na trhu so starožtnosťami. Nejaké prvky sme si museli dať vyrobiť jako napr. stolík a zrkadlo v kúpelni, poličky v kuchyni. Moje hobby je reštaurovať staré nábytky a dávať im novú šancu resp. vyrábať z už nepotrebných vecí niečo užitočné alebo len pekné. Podobné hobby objavila aj moja sestra, ktorá napríklad zohnala a zreštaurovala tie staré kreslá v obývačke.

Najnovší projekt, ktorý by som chcela v domčeku zrealizovať je výroba svietidla zo starého trámu a drevenej lavice z čela postele. Takže sa už teším na dovolenku.

Môžeš nám povedať niečo o oblasti, v ktorej sa domček nachádza? Aké sú jej najlepšie kvality? Nejaké tipy na víkendový pobyt?

Domček je v tesnej blízkosti Demänovskej doliny, takže lokalita je veľmi atraktívna v zime aj v lete. Zároveň je to veľmi tichá pokojná dedinka, takže tam skoro nie je poznať turistický ruch. Je tam veľa možností na turistiku, určite odporúčam výstup na Demänovskú horu s krásnym výhľadom, pre trochu náročnějších výstup na Sinú alebo Chopok, Demänovské jaskyne, artikulárny kostol v Svätom kríži. Ja osobne milujem ranné alebo večerné vychádzky len tak nad dedinou, odkiaľ je krásny výhľad na celú panorámu od Malej Fatry po Západné Tatry a Kriváň, kde celú atmosféru dotvára ranná hmla, stádo ovečiek alebo krásny zapad slnka.

Napíš čo si myslíš

Scroll to top