Objavovanie ostrova Santorini

Na konci augusta, keď som už vo vzduchu začala cítiť blížiacu sa jeseň, sme sa vybrali na Santorini a po vystúpení z lietadla nás zalial horúci ostrovný vzduch. Jeseň ostala na Slovensku a my sme vymenili našu cestovnú uniformu za každodenné plavky. Teraz sme už naspäť v našom bytíku, kde sa zobúdzame do studených rán a zahmlených výhľadov za oknami. Ak by ste sa ale chceli ešte na chvíľu poohliadnuť za tým horúcim morským vzduchom, tento článok vás tam snáď prenesie.

Santorini bolo už dlho mojou vysnívanou destináciou. Poznala som ju z filmu Sesterstvo putovných džínsov a z pohľadnicových záberov modrých striech. Asi ako každý som si predstavovala, že táto pohľadnica znázorňuje, ako to vyzerá na celom ostrove. Iba nekonečné uličky vybielených stien, výhľadov na more, rybárskych reštaurácií a tých slávnych modrých striech. A nájdete tam aj také, ale môj prvý pohľad, ako som cestou z letiska vyzerala z okna taxíka, bol na vyschnuté polia, staré rozpadnuté budovy a dosť chudoby naokolo.

Kým sa na Santorini vyberiete, treba si uvedomiť ďalšiu vec. Ostrov je síce malý a z jedného konca na druhý sa dostanete autom za hodinu. Ale každá dedinka a mestečko, ktoré tu navštívite, vám ponúkne iný typ dovolenky. My sme si náš výlet rozdelili na dve časti. Ako prvé sme si chceli oddýchnuť, tak sme sa ubytovali v Kamari, oblasti, kam sa chodí na typickú plážovú dovolenku.  Hotel s bazénom a raňajkami priamo na pláži, takže sa z plaviek celý deň nemusíte prezliekať. Okrem suvenírových obchodov a reštaurácii tam veľa objavovania nezažijete.

Preto sme sa na konci dovolenky presunuli do apartmánu v tradičnej dedinke Finikia, pár krokov od slávnej Oie. Náš byt bol dokonca vo forme modernej jaskyne a z terasy sme mali výhľad na celú dedinku. Viedla k nemu práve tá krásna biela ulička a na rohu sme našli naozaj čarovnú gurmánsku reštauráciu, ktorú by sme inak nikdy neobjavili.

Napriek tomu by nám bolo lepšie, keby naša základňa bola stále v Kamari a autom by sme objavovali ostrov odtiaľ. Boli sme síce v krásnom ubytovaní v pokojnej dedinke, ale horúčavy od rána stúpali na 35 stupňov a bolo až nepríjemné byť vonku. A to ma vopred, pri plánovaní na Slovensku, nenapadlo. V takom počasí nás výlet po mestečkách pod pražiacim slnkom úplne zničil a keďže väčšina pláží v okolí boli bez tieňa, nevydržali sme na nich viac ako dve hodiny. Vtedy sme si len predstavovali naše lehátka so slnečníkom v Kamari, kde sme boli schopní presedieť aj celý deň.

Plážová dovolenka

Ak cestujete na Santorini za morom, najpohodlnejšie budú oblasti Kamari alebo Perissa, kde nájdete ubytovanie priamo na pláži. Väčšina hotelov má v cene aj lehátka so slnečníkom. Tieto pláže sú známe svojim čiernym pieskom, ktorý ale v skutočnosti vyzerá viac ako kamienky, takže sa vám oplatí zabaliť topánky do vody.

Ak by ste sa chceli previezť autom na iné pláže na ostrove, my sme sa pozreli ešte na tieto:

Red Beach Akrotiri

Táto pláž sa nachádza na juhu ostrova a vedie k nej asi 5 minútová cestička popri kamennom útese. Je turisticky veľmi známa, takže vás k nej dovedú cedule a nájdete pred ňou aj parkovisko. Môže sa stať, že sa počas lezenia skalami budete musieť vyhýbať premávke iných turistov z oboch strán. Aj keď je táto pláž výnimočná svojimi červenými útesmi a pieskom, nespravila na nás veľký dojem. Cez deň na nej ťažko nájsť kúsok tieňa, voda je plná rias, ktoré z vás budú ešte do večera vypadávať. Možno sa vám ale budú páčiť obrovské vlny, ktoré sa v zátoke tvoria.

Maják

Ak si spravíte výlet na červenú pláž, odporúčame ho spojiť so západom slnka pri majáku Akrotiri. Nachádzajú sa kúsok od seba na juhozápade ostrova. Čakanie na západ slnka si môžete skrátiť navštívením dedinky Akrotiri.

Amoudi Bay

Hneď pod mestečkom Oia sa nachádza malý prístav Amoudi, z ktorého vyráža väčšina výletných lodiek, ktoré vás vezmú napríklad na sopečné pramene na protiľahlom ostrove. Nájdete tu zopár rybárskych reštaurácií a práve tento prístav poslúžil ako miesto natáčania Putovných džínsov.

Keď ho celý prejdete a pokračujete pár minút popri mori, občas budete musieť preliezť nejakú tú skalu, dostanete sa na miesto, ktoré internet opisuje ako jednu z najkrajších pláží Santorini. V skutočnosti sa jedná o širšie mólo, z ktorého sa dá zostúpiť rovno do mora. Pre môjho manžela, ktorý sa rád potápa a do vody najradšej rovno skočí, to naozaj bola tá najkrajšia pláž. Voda v nej bola priezračná, plná rýb a naokolo len výhľad na skaly a občas nejakú tú loďku. Prišli sme tam zarána a už nás stihla jedna rodina predbehnúť. Zakrátko ale začalo pribúdať turistov, ktorí už ledva nemali ani kam zložiť uterák. Ak preplávate trošku za roh alebo sa vyškrabete na skaly (čo som v pohode zvládla v plavkách a žabkách), dostanete krásny výhľad na mestečko Oía, ktoré je postavené v útese a vyzerá presne ako z pohľadnice.

Columbo Beach

Naša obľúbená pláž bola tá, ktorú sme objavili až úplne posledný deň. Vybrali sme sa z našej jaskyne na severe ostrova s tým, že hádam ešte nejako využijeme posledné ráno dovolenky napriek horúčave. Pred plážou sme našli parkovisko a opustený bar s lehátkami. Pár krokov od neho pláž lemovali borovice, ktoré vytvárali presne ten tieň, ktorý sme potrebovali. Okrem nás tam boli len traja ďalší ľudia spiaci na uterákoch. Nebolo počuť nič iba šumenie mora a vial príjemný vánok. Bolo nám tam tak dobre, že sme si na obed objednali pizzu, ktorú nám doviezli až na parkovisko a ostali sme na Columbe celý deň.

Čarovné dedinky na preskúmanie

Vďaka tomu, že sme mali prenajaté auto, sme sa pozreli asi do každej dedinky, ktorú sme našli v odporúčaniach. Až tak veľmi sa od seba nelíšia, ale toto sú tie, ktoré nás oslovili.

Hlavné mesto Fira

Ak máte viac dní na preskúmanie ostrova, asi vám ako prvé napadne ísť do najväčšieho mesta. Fira je plná reštaurácii a obchodíkov a dá sa ľahko zatúlať v jej uličkách. Je v nej ale aj dosť rušno. Nájdete v nej krásny výhľad na more a možnosť zísť po schodoch alebo lanovkou až dole do prístavu. Niektorí turisti si dokonca zaplatia výstup do mesta na somárikoch. Nám v nej stačili dve hodinky a mali sme dosť. Najlepší objav bola zmrzlináreň s gréckym mrazeným jogurtom a posýpkami od výmyslu sveta.

Oia

Najkrajšie mesto na ostrove je jednoznačne Oia. Je slávna svojimi západmi slnka, ktoré ale prilákajú stovky turistov a budete radi, ak cez ten dav na Slnečnom bulvári aj na nejaké slnko dovidíte. Návšteva ale určite stojí za to. Doobeda tu nájdete tak o polovicu menej ľudí. Stačí sa prejsť po hlavnej ulici s výhľadom na domčeky a luxusné apartmány v útese. Ak pri pohľade na modré bazéniky dostanete túžbu osviežiť sa, vyhľadajte si bar s bazénom, v ktorom sa pri kúpe drinku môžete zadarmo okúpať. Nájdete tu aj rôzne umelecké obchodíky s keramikou a šperkami. Toto mesto je ale svojou popularitou o dosť drahšie ako napríklad oblasť Kamari.

Pyrgos

Na Santorini nájdete celý zoznam pekných dediniek, ktoré sa od seba len málo líšia. V dedinke Pyrgos vás nepravidelné kamenné schody zavedú až k bielemu chrámu s výhľadom až k moru. Hneď vedľa neho je veľmi príjemná kaviareň s osviežujúcimi nápojmi. Uličkami sa dá chvíľu potúlať a za každým rohom čaká nejaký milý obchodík s miestnymi výrobkami.

Megalochori

Keď sme prišli do tejto dedinky, úplnou náhodou sme zaparkovali pri nejakom zabudnutom kostole za cestou, z ktorého bol takýto krásny výhľad.

Vybrali sme sa pešo do centra dediny, ale chvíľu sa zdalo, že ho ani nenájdeme. Išli sme za nosom bielymi uličkami, nikde nikoho a už sme si mysleli, že to je teda asi všetko. Keď sa zrazu pred nami otvorilo námestíčko obrastené zeleňou, reštaurácie s prútenými terasami, zmrzlináreň a skupinky ľudí užívajúcich si poobedie. Je to veľmi príjemné miesto, kam je príjemné si zájsť na obed alebo poobednú kávu a len tak si posedieť.

Ďalšie pekné dedinky sú napríklad Emporio alebo Imerovigli – čo je vlastne taká menšia Oia, ale pod pražiacim slnkom sme v nej veľmi dlho nevydržali a keď sme nenašli žiadne príjemné posedenie, zbalili sme sa a išli ďalej.

Dedinka, v ktorej sme sa ubytovali, sa volá Finnikia a je naozaj malebná a asi najbližšie k tomu tradičnému pokojnému obrazu, keďže tu okrem jednej večierky a troch reštaurácii nič iné nie je. Už len kvôli tým reštauráciam (Meze Meze alebo Lefkes) stojí za návštevu.

Ako sa po ostrove premiestňovať?

Ak plánujete preskúmať celý ostrov, najlepšia možnosť je si prenajať auto. Ceny začínajú už pri 40 eurách na deň, ale auto si treba zajednať dosť dopredu. Veľmi populárne sú aj motorky a štvorkolky. Ak si nechcete prenajať auto, tak sa dá po celom ostrove presúvať miestnymi autobusmi. Musíte sa ale pripraviť na to, že nie sú úplne časovo spoľahlivé a veľmi často môžu byť plné. Raz sme sa autobusom odviezli. Okrem toho, že sme sa museli úplne natlačiť na seba a niektorých vôbec nezobrali, zážitkom bolo, keď šofér začal vyberať za lístky počas jazdy, tlačiac sa zpredu dozadu.

Čo dobré ochutnať?

Na Santorini ochutnáte tradičné grécke jedlá ako aj čerstvé ryby a iné stredomorské klasiky.

Gyros vám v reštaurácii naservírujú dekonštruovaný na tanieri s pita plackami bokom a bude chutiť naozaj výborne. Stále veľmi neviem, aký je v tom rozdiel, ale niekedy gyros volajú aj Suvlaki.

Zato kebab tu vyzerá skôr ako taká fašírka.

Vyskúšajte miestny vyprážaný syr saganaki, ako dezert si dajte baklavu a ak máte radi pivo, tak ochutnajte miestnu remeselnú značku Donkey.

Ďalšou gréckou špecialitou je musaka, ktorú majú asi v každej reštaurácii.

A nezabudnite na grécky šalát. Ak sa do Grécka vrátim, tak ešte ochutnám fetu vyprážanú v cestíčku so sezamom a medom.

Pokiaľ si vyslovene neobjednáte rybu, tak sa môžete výborne najesť aj do 10 Eur, čo nás celkom prekvapilo. Ceny ale samozrejme závisia aj od častí ostrova.

Napíš čo si myslíš

Scroll to top