Dovoľte mi predstaviť vám našu novú rubriku, v ktorej sa pozrieme do sveta a aspoň takto virtuálne (keď nám to teraz situácia inak nedovolí) sa nabažíme dojmami z iných kultúr očami našich vlastných slovenských dievčat. Už dlhšie som nosila predstavu o novej rubrike na mysli, ale takým naozajstným podnetom pre mňa bolo, keď som potulkami na instagrame narazila na Dievča v Londýne.
Jej pestrofarebný profil plný krásnych londýnskych zákutí ma hneď zaujal a neraz sa mi pri ňom zacnelo za týmto mojím milovaným mestom. Niekoľko príspevkov som si hneď uložila pre ďalší krát, keď sa do Londýna dostanem, aj keď po chvíli som zistila, že to by som si mohla rovno uložiť celý Lenkin profil. Či si potrpíte na tajné locations z natáčania Harryho Pottera, fotogenické uličky alebo originálne kaviarne, každý si u Dievčaťa v Londýne nájde to svoje. V jej blogových príspevkoch (na ktoré nájdete odkaz aj v článku) sa skrýva kopec zaujímavých tipov na výlet či rovno život v Londýne. Veľmi sa teším, že Lenka prijala moje pozvanie a túto novú rubriku môžeme odštartovať výletom za ňou do Londýna. Všetky fotky v tomto článku sú z archívu blogu Dievča v Londýne.
Môžeš sa nám trošku predstaviť? Odkiaľ pochádzaš a ako si sa vlastne do Londýna dostala? Koľko času ste tam s manželom strávili?
Som zo Smižian, od Slovenského raja. Vysokú školu som vyštudovala v Brne, kde som sa spoznala so svojím teraz už manželom. Na dva roky sme sa presťahovali do Londýna, pretože ho tam poslala firma, v ktorej pracuje. Ja sa venujem copywritingu a marketingu, pracujem na voľnej nohe.
Mimochodom, neštudovala som marketing, vyštudovala som blízkovýchodnú archeológiu, ktorej som sa aj venovala. Jazdila som na vykopávky do sveta, pozrela sa do Sýrie, Turecka… Počas doktorátu som si ale našla brigádu v PR agentúre a napokon som sa rozhodla v tejto oblasti zostať. Spája totiž všetko, čo ma baví: slobodu, kreativitu a písanie. Archeológia ma dodnes baví, občas sa vydám na zaujímavé lokality a potom o nich píšem. Ale cítila som, že vedecké bádanie nie je moja životná dráha.
Ako vyzeral tvoj bežný pracovný deň?
Môj pracovný deň v Londýne pred pandémiou bol rôznorodý: buď som pracovala z kaviarne, co-workingu alebo niekedy z domu, keď som sa potrebovala viac sústrediť. Často som tiež lietala do Česka, odkiaľ mám klientov. Počas pandémie sme potom väčšinou s manželom pracovali z domu.
Ako vznikol nápad založiť blog a instagram Dievča v Londýne? Aká bola odozva ľudí? Sledujú ťa prevažne Slováci?
Môj Instagram bol pôvodne iba osobný, ale keď som pred rokom a pol začala písať blog Dievča v Londýne, postupne ma začali sledovať aj neznámi ľudia, ktorí si radi čítajú moje články o Londýne alebo iba sledujú fotky… Myslím, že sa im páči, že píšem o miestach, ktoré navštívim, trošku inak – nesústredím sa na typicky turistické veci ako Buckinghamský palác alebo Tower Bridge, ale čitateľov beriem na menej známe časti, ktoré pozná iba človek, ktorý v Londýne skutočne žije.
Sledujú ma Slováci aj Česi. Sú medzi nimi takí, ktorí v Londýne žijú alebo sa tam nedávno presťahovali, takí, ktorí o živote v Londýne zatiaľ iba snívajú, ale aj tí, ktorí ho navštívili a ostal im v srdci. Verím, že každému moje príbehy dávajú niečo iné a baví ma si s ľuďmi písať a pýtať sa ich na to, čo ich zaujíma.
Z tvojho profilu úplne vyžaruje tvoja láska k tomuto mestu. Kedy si ho prvý krát navštívila?
Ďakujem, to je krásna pochvala, som rada, že moja láska k Londýnu sa prenáša na tých, ktorí si prečítajú moje príspevky! 🙂
Londýn som prvýkrát navštívila už pred rokmi, bola to typická návšteva so zoznamom pamiatok, ktoré som si postupne odškrtávala a bola som nadšená absolútne zo všetkého okolo seba! Keď sme sa sem potom presťahovali, mala som možnosť ho spoznať úplne inak. Zrazu som nemala žiaden zoznam, Londýn sa stal súčasťou mojej DNA, mojím druhým domovom… ten rozdiel bol pre mňa fascinujúci, pretože som vždy chcela aspoň nejakú dobu žiť vo veľkomeste.
Ako by si opísala čaro Londýna, niekomu, kto tam nikdy nebol – Londýn tvojimi očami. Čo máš na ňom najradšej? Je niečo, čo ti na ňom až tak nevyhovuje?
Ako by som opísala čaro Londýna? Jeho čaro podľa mňa spočíva v tom, že sa tu krásne mieša história s moderným svetom – sú v harmónii. Napriek tomu, že má Londýn svoje mrakodrapy, stále je v ňom cítiť génius loci, charizma mesta, akú nezažijete nikde inde. Sú tu miesta, kde sa čas akoby zastavil. V uličkách na vás často dýcha história alebo sa cítite ako postava zo Sherlocka Holmesa a o krok ďalej ste zas v tieni nejakej hypermodernej budovy… Moderné a historické sa ale v tomto meste nebijú, nevraždia sa, ale navzájom sa dopĺňajú, aspoň to je môj dojem :). Je to skrátka mesto, kde sa môžete vydať po stopách Rimanov či Tudorovcov a zároveň si vychutnávať kultúru a tep veľkomesta.
Páči sa mi tiež, že Londýn je síce ohromne veľký, ale dosť zelený, je to jedno z najzelenejších veľkomiest na svete a dokonca bol prehlásený za mestský národný park! Takže človek tu zďaleka nie je obklopený betónom.
A čo mám na Londýne najradšej? Rieku Temžu. S manželom sa veľmi radi prechádzame po Londýne pešo, máme ho za tie dva roky poriadne pochodený a moje najobľúbenejšie prechádzky vedú popri rieke. Každý jej úsek vám ukáže Londýn v úplne inom svetle a vždy je čo objavovať. Temža bola v minulosti posvätnou riekou, viaže sa k nej plno duchárskych historiek a zahrala si dôležitú rolu v mnohých obdobiach histórie. Je to skrátka Pani Rieka :).
Čo mi na Londýne nevyhovuje? Jednoznačne množstvo plastov!!! Oproti nášmu životu v Brne tu nákup obyčajných potravín obnáša plno zbytočných plastových obalov, skoro každý kúsok ovocia či zeleniny je obalený v plaste a bezobalové obchody sú tu stále veľmi drahé. Snažíme sa to minimalizovať, ale občas ma desí, koľko odpadu tu dokážu dvaja “normálni” ľudia vyprodukovať.
Tvoj instagram je nie len úžasným sprievodcom pre každého, kto navštívi Londýn a chce trošku odbočiť z tej vyšliapanej turistickej uličky, ale je aj vizuálnym potešením. Ako vznikali fotky?
Jééj, ďakujem za pochvalu môjmu Instagramu. 🙂 Osobne je pre mňa ale významnejší môj blog, kam píšem príbehy a idem oveľa viac do hĺbky.
Fotím vždy na mobil, som v tom amatér, snažím sa iba, aby každá moja fotka rozprávala nejaký príbeh, mala myšlienku. Nemám rada prázdne a zbytočné pózy a vždy sa snažím, aby fotky na mojom profile neboli o mne, ale o atmosfére mesta, v ktorom žijem, alebo do ktorého som cestovala. Aby niečo človeku dali :). Fotkám upravujem farebný tón, aby mal môj blog určitý mne vlastný štýl, je to môj kreatívny prejav, ale inak sú vždy prirodzené, nikdy na žiadnom mieste hodinu nestojím, aby som všetko “nestajlovala” :). To by nemalo zmysel a myslím, že by to ľudí ani nebavilo!
Z toho, čo som videla mám pocit, že si spoznala Londýn lepšie ako niektorí rodení Londýnčania. V ktorých častiach to už tak poznáš, že ti ani google maps netreba? Už si sa niekedy v Londýne stratila?
Lichotíš mi. Naopak ja mám pocit, že Londýn ešte vôbec nepoznám a nechce sa mi sťahovať preč, navždy to bude môj druhý domov a ešte dlho o ňom chcem písať! Každopádne pre mňa najväčšia pocta bola, keď ma cudzí ľudia v meste začali zastavovať a pýtať sa ma na cestu, pretože som asi už pôsobila ako miestna 🙂 🙂 🙂 To ma vždy potešilo a stalo sa mi to niekoľkokrát!
Bez Google Maps by som sa v Londýne okamžite stratila, ale to mám na prechádzkach najradšej! Keď si naplánujem nejakú trasu a potom z nej zámerne zlezieme, zatúlame sa do zákutí a máme pocit, že sme objavili nový kontinent :D. V Londýne som sa teda stratila veeeeeľakrát. A vždy to bolo super :).
Aký je zoznam tvojich top 5 najobľúbenejších miest?
V Londýne sú to napríklad čarovné uličky Kynance Mews v South Kensingtone a Flask Walk v Hampsteade. Rada sa prechádzam popri Regentovom kanáli do Camden Townu. Úžasnú a kľudnú atmosféru má Richmond Park, velikánsky londýnsky lesopark, kde voľne žijú jelene a daniely, je to dokonalé miesto na piknik. A moje TOP miesta uzatvára zrúcanina kostolíka St Dunstan in the East, z ktorej je dnes park. Je to čarovné miesto uprostred moderného londýnskeho centra, kde sa akoby zastavil čas.
A ktoré z tých tradičných turistických spotov sa naozaj oplatí vidieť?
Podľa mňa určite Natural History Museum, ktoré je zadarmo a má nádhernú historickú budovu a úžasné kolekcie. Osobne odporúčam tiež navštíviť aspoň raz v živote Tower of London a katedrálu Sv. Pavla – jej interiér je nadpozemsky krásny a mimochodom sa tu vydávala princezná Diana. Navštívila som tiež Kensingtonský palác, v ktorom sa narodila a vyrastala kráľovná Viktória a bývala tu princezná Diana, to bolo tiež veľmi zaujímavé
Aké sú také najväčšie kultúrne šoky, ktoré by tradičný Slovák mohol v Anglicku po príchode zažiť? Ja si napríklad pamätám na sprchu, ktorá sa spúšťala potiahnutím špagátu visiaceho zo stropu, rovnako ako aj splachovača a svetla 🙂
Haha, takýchto drobností je miliarda, lebo britské byty sú kapitola sama o sebe! 😀 Úplne som sa usmiala, keď som tvoju príhodu čítala! Mňa dosť prekvapili oddelené kohútiky na vriacu a ľadovú vodu na opačných koncoch umývadla, je to veľmi nepraktické. Ďalej veľa tradičných bytov nie je dobre zateplená, takže človeku buď drkocú zuby od zimy alebo si musí veľmi zakúriť a potom sedí v kraťasoch a cíti sa ako na Havaji :D.
Inak pre veľa Slovákov je absolútne najväčší šok zažiť kozmopolitnú atmosféru takého veľkého mesta ako Londýn – sú tu napríklad veľké moslimské či pakistánske štvrte alebo ázijský Chinatown. Pre mňa to šok nebol, pretože som predtým na Blízkom východe bola vďaka archeológii a viem, že xenofóbia je niečo, čo v sebe človek musí prekonať. Londýn je veľmi otvorené mesto a žiť v ňom znamená prijímať fakt, že tu žijú všetky náboženstvá a kultúry. Čakať rozprávku o “typicky britskom” meste je podľa mňa dosť mimo :). Nehovorím, že Londýn nemá svoje problémy, ale ja to tak jednoducho nevnímam a nikdy som sa s tým osobne nestretla… človek asi vidí to, čo chce… 🙁
Stretla si sa s ďalšími Slovákmi žijúcimi v Londýne?
Áno, aj keď naše hlavné známosti tu boli Angličania, s ktorými manžel pracuje, s tými sme sa skamarátili najviac. Ale stretla som pár super Slovákov, niektorí dokonca rozprávali po anglicky tak dobre, že nemali žiaden prízvuk a vôbec by som netipla, že sú zo Slovenska. Poklona!
Príde mi, že Slováci, ktorí žijú v zahraničí, majú často viac odvahy skočiť do neznáma a naplno si vychutnávať, čo im život prinesie :).
Aký je tvoj dojem z Angličanov a ich spôsobu života? Je niečo na tých stereotypoch a vtipoch, ktoré o nich kolujú?
Spôsob života Angličanov vs. Londýnčanov sa veľmi líši a ja to nemám ako porovnať. V Londýne je život často veľmi rýchly a občas osamelý, ľudia strávia veľa času dochádzaním do práce a z práce a na rozdiel od nás sa väčšinou s kamarátmi stretávajú hneď po práci, než by sa trepali domov a potom zas do mesta. Je bežné ísť po práci hneď do pubu.
Povedala by som, že Briti predsa len sú trošku uzavrenejší národ, nie sú takí ukecaní ako Američania a radi si ľudí držia od tela, čo môže občas pôsobiť trošku arogantne, než ich ale skutočne spoznáte. Potom zistíte, že sú to úžasne vtipní a pohodoví ľudia, ktorí si vedia poriadne užívať život!
O britskej kuchyni sa dlho hovorilo, že za veľa nestojí (aj keď anglofilov niečo také vôbec netrápi). Posledné roky je hlavnou súčasťou britskej kuchyne práve indické, thaiské či iné jedlo, ktoré odrzrkadluje aj kultúrnu rozmanitosť. Ako to vidíš ty? Skúsila si nejaké naozaj echt tradičné britské jedlá? a ktoré by si odporúčila turistom? No a nezabudni spomenúť tvoj obľúbený anglický dezert:)
Hovorí sa, že najlepšiu indiu na svete varia práve tu v Londýne! 🙂 Áno, jedlo je tu ovplyvnené tým, že tu žijú rôzne etniká, ktoré si priviezli svoju vlastnú kuchyňu a aj my sme v práci často chodili na obed do stánku po filipínske kura, japonské katsu alebo arabský faláfel :).
Britská kuchyňa je veľmi výdatná a ja osobne si ju občas rada doprajem, určite by som ju nezavrhovala. Zďaleka to nie je len fish & chips! 🙂 Ochutnali sme tu napríklad domáci fish pie, skúšali sme si aj sami navariť britské recepty (mäsový pie aj kompletné vianočné tradičné jedlo) a osobne milujem anglické raňajky, ktoré si s manželom vždy doprajeme pred veľkým výletom, lebo potom celý deň nemusíme jesť! Môj obľúbený anglický dezert je datlový sticky toffee pudding so zmrzlinou!!! (Recept na Sticky Toffee Pudding nájdete TU.)
K návšteve Londýna podľa mňa určite patrí návšteva tradičného pubu, kde si dáte práve fish & chips alebo meat pie. Výborne varia napríklad v pube Ye Olde Cheshire Cheese (kam chodieval už Charles Dickens) alebo historické puby Ye Olde Bell Tavern a The Blackfriar. Vládne tam pravá atmosféra!
Mimochodom, najlepšie fish & chips majú na pobreží v rybárskych mestečkách, kde vám naservírujú čerstvú catch of the day: to, čo v ten deň ulovili. Ochutnali sme tak napríklad morskú raju a žraloka :). A malý tip od Britov – skúste si k fish and chips objednať kari omáčku, je to výborná kombinácia!
Už dlho počúvam, že väčšina Británie sa dosť nezdravo stravuje a Jamie tam robí revolúciu v školských jedálňach, zároveň vo veľkých mestách ako Londýn je isto veľká skupina ľudí, ktorá sleduje posledné trendy v plant-based, gluten-free/vegan… diéte. Ako vyzeralo vaše bežné každodenné stravovanie – prispôsobili ste sa anglickej diéte alebo ste sa držali nejakej slovenskej klasiky?
Super na živote v Anglicku je to, že vegánske, gluten-free a lactose-free potraviny sú tu už bežne dostupné a aj v malej večierke majú dokonca na výber! Príde mi, že mladí Londýnčania dosť riešia kvalitu potravín, ale je ťažké generalizovať, pretože v Londýne žijú všetky typy ľudí!
Áno, ľudia tu dosť jedia aj junk food, ale to väčšinou po párty, a podobne. Na rozdiel od Slovenska sa takmer vôbec nejedia salámy a údeniny, naopak je tu oveľa väčší výber kvalitného ovocia a zeleniny od výmyslu sveta. Je tu tiež veľmi odlišné pečivo, náš slovenský chlieb tu nájdete jedine v poľskej sekcii potravín, rovnako ako napríklad majoránku alebo tvrdý tvaroh!
Londýnčania inak milujú víkendový brunch, ktorý sa v podnikoch bežne podáva aj do štvrtej! Patrí k nemu napríklad gigantická hora palaciniek so slaninkou a javorovým sirupom a samozrejme bottomless bubbles (Prosecco, ktoré môžete piť neobmedzene). A k víkendu tiež patrí nedeľný veľký obed – Sunday Roast, to je tiež niečo veľmi typické, čo si často dopraje celá rodina.
Viac o káve v Londýne si prečítate TU.
Keď cestujem, jedna z mojich obľúbených vecí je navštíviť lokálne potraviny. Vedela by som tam stráviť hodiny a minúť kopec peňazí na cudzích produktoch, ktoré chcem vyskúšať. Ktoré sú nejaké tvoje obľúbené kúsky z anglických supermarketov? Čo ti bude na Slovensku (Česku) najviac chýbať a čo je zas niečo, čo ti stačilo raz ochutnať a dosť?
No jasné, to máme rovnako, tiež rada kde-čo skúšam a z každej krajiny som si priniesla rôzne recepty, ktoré teraz bežne varím. Z anglických špecialít mám veľmi rada black pudding a škótsky haggis, to si občas radi kúpime. Vyskúšali sme yorkshírsky puding, ktorý je niečo ako naša žemľa a podáva sa k mäsu.
Naopak vôbec mi nezachutil Marmite, ale je to preto, že som si do pusy strčila celú veľkú lyžicu, pritom sa ho má dávať iba štipka! 😀 A nemusím octové chipsy, netuším, ako Angličanom napadlo niečo také vytvoriť.
To zas my si z každého výletu do Británie nesieme plný balík octových čipsov Walkers, asi je to ako s tou Marmite, buď to miluješ alebo neznášaš.
Aký je tvoj zoznam top 5 podnikov?
Z kaviarní je moja najobľúbenejšia asi Host Café, kaviareň v gotickom kostole, odkiaľ sa dá aj v kľude pracovať a je to tam nádherné a netradičné. Milujem indickú reštauráciu Dishoom a veľmi mi chutilo v portugalskej Casa Do Frango, kde je dobré si objednať rôzne startery a hlavné chody a podeliť sa o ne v rámci stola. Výborne tiež varia v reštaurácii Megan’s, ktorá má nádherný a romantický interiér, ochutnali sme tu napríklad netradične pripravený kebab (Deconstructed Pan Kebab). Z barov môj jednoznačný top je The Cauldron, bar v kúzelníckom štýle, kde si sami miešate koktejly, ktoré napríklad dymia, horia a vybuchujú – ako na hodine elixírov!
Anglicko a Slovensko majú predsa len inú úroveň života. Ako si prežívala rozdiel v cenách? Na čom sa dá ušetriť a čo je zase pre nás Slovákov drahé? Máš nejaké tipy na šetrnú dovolenku?
Londýn je jedno z najdrahších miest na svete, takže samozrejme sa so Slovenskom iba ťažko porovnáva. Veľkú časť príjmu tu ľuďom zhltne cena nájmu, bývanie je tu extrémne drahé a mnoho ľudí preto býva ďaleko od centra v lacnejších zónach, kde sú náklady na život výrazne nižšie. My sme bývali v časti Battersea, ktorá nie je tak extrémne drahá ako centrum, ale stále má dobrú dojazdnosť do práce (pre nás to boli dve zastávky vlakom). Ľudia však bežne bývajú aj omnoho ďalej.
Ušetriť sa celkom dá na doprave, keď tak ako ja radšej chodíte pešo (zároveň si tak mesto lepšie vychutnáte) alebo si požičiate na bežné presúvanie sa po meste bicykel. Autobusy sú pomalšie a trčia v zápchach, sú ale trošku lacnejšie než metro. Metro má denný aj týždenný limit, čo môže výrazne pomôcť, ak ste na dochádzanie odkázaní. Naopak veľmi drahé sú taxíky, black cabs. Londýnčania radšej cestujú Uberom alebo Boltom.
Asi najviac ale na Londýne ušetríte, ak sa nestravujete v reštauráciách a puboch. Aj my si na celodenný výlet do mesta radšej zabalíme sendvič do batoha alebo si dáme len lacnejšiu kávu v Prete, aby sme si zas inokedy mohli dopriať jedlo v reštaurácii a viac si ho vychutnať. Podľa mňa turisti v Londýne najviac zaplatia práve na jedle.
Veľa atrakcií a múzeí v Londýne je zadarmo, čo väčšinou návštevníkov poteší a hlavne sa do múzea dá zadarmo schovať, keď vám celý deň prší 🙂 🙂 :). To je zároveň môj tip pri návšteve Londýna: nežeňte sa za drahými vecami, radšej sa choďte poprechádzať do uličiek mesta a potom zájdite do nejakého super múzea, kam je vstup zdarma a každé je niečím zaujímavé. Ušetriť sa dá aj na kultúre – napríklad na Leicester Square sa dá vystáť rada na veľmi lacné lístky do divadla… 🙂 Ja osobne sledujem plno stránok o Londýne, kde sú vždy tipy na zaujímavé veci, ktoré sa v meste dajú robiť a zažiť – napríklad Timeout London alebo Secret London.
Zažila si v Londýne aj nejaké sviatky alebo špeciálne udalosti? Máš nejaký zaujímavý zážitok? Kedy je podla teba najlepšie obdobie na návštevu Londýna?
Pred pandémiou sme tu zažili St Patrick’s Day, Notting Hill Carnival (po Riu druhý najväčší pouličný karneval na svete), London Pride (velikánsky LGBT festival) a tiež Bonfire Night – Noc Guya Fawkesa, kedy si Angličania pripomínajú zmarený atentát na kráľa a parlament. Sviatok sa koná 5. novembra a sprevádzajú ho veľké ohňostroje a pálenie vatry, je to veľmi silná tradícia a v niektorých malých mestách dokonca ľudia dodnes nosia masky Guya Fawkesa alebo upaľujú jeho postavu ako u nás Morenu. Počas koróny sa ale všetko zrušilo a nie je bohužiaľ vôbec isté, kedy sa tieto slávnosti obnovia… V Londýne ich totiž navštevujú milióny ľudí.
Zažili sme tu tiež Remembrance Day, kedy Angličania nosia symbolické vlčie maky na počesť padlých vojakov a veteránov. A asi najzaujímavejší pre mňa bol indický sviatok Diwali na Trafalgar Square, kedy na námestí naraz tancovalo niekoľko stoviek indických súborov. Bola to najväčšia indická slávnosť tohto druhu na svete (v Londýne je totiž veľká indická komunita) a som rada, že sme to zažili na vlastnej koži! No a samozrejme oslavy čínskeho nového roku v londýnskom Chinatowne sú niečo, čo človek musí zažiť, sprevádzajú ich rôzne exotické vystúpenia a zvyky.
Najlepšie obdobie na návštevu Londýna je prakticky kedykoľvek, pretože Londýn má v každom ročnom období čo ponúknuť. Moje obľúbené obdobie je jar, kedy kvitnú čerešne a vistérie, ulice sú nádherne zelené a hlavne neprší a je tu príjemne teplo! Milujem tiež anglickú jeseň, napríklad september, kedy je tu stále relatívne dobré počasie a príroda sa začína vyfarbovať. A potom predvianočné obdobie Adventu, kedy je Londýn krásne vyzdobený, ale musíte počítať s väčším počtom ľudí a tlačenicou.
Isto sa ti podarilo občas pozrieť aj za hranice Londýna? Aký je najlepší spôsob na cestovanie po Anglicku, ak niekto nemá auto? Nejaké tipy na jednodňové výlety v okolí Londýna?
My sme si na výlety požičiavali často kvôli pohodliu a flexibilite auto, s čím máme výbornú skúsenosť a nevychádza to ani tak draho. Ale inak najlepší spôsob je podľa mňa vlak, ktorým sa dostanete takmer všade. Vlaky sú spoľahlivé a plno zaujímavých miest je napríklad hodinku až dve od Londýna.
Z výletov je to jednoznačne južné pobrežie – Seven Sisters a White Cliffs of Dover a tiež maličké pobrežné (a veľmi fotogenické) mestečko Rye. Veľmi mi učaroval aj Oxford a historické mestečko Warwick s krásnou tudorovskou architektúrou. A neskutočne sa mi zapáčil Peak District, oblasť, kde sa odohráva román Jane Eyre a kde sa natáčal film Pýcha a predsudok, ale tam odporúčam ísť na viac dní. Neďaleko od Londýna je národný park Cotswolds, kde má každé mestečko typickú, romantickú architektúru ako zo škatuľky a dajú sa tu podnikať skvelé výlety.
Mimochodom, odporúčam vybrať sa na výlet na zámok Eltham, ktorý zvonku vyzerá ako obyčajný zámok, ale vnútri sa nachádza netypický a nádherný art deco interiér! A pre milovníkov anglického ginu odporúčam výbornú prehliadku destilérie Bombay Sapphire, ktorá je tiež ľahko dostupná z Londýna.
Viac o potulkách Anglickom si prečítate TU.
V tejto dobe mi nedá nevenovať jednu otázku celej situácii ohľadom Covid19. Isto si sledovala situáciu na Slovensku, vedela by si nejak porovnať ten postupný priebeh, reštrikcie a takú komunitnú náladu v Londýne? Zatiaľ čo chystáme tento rozhovor prišli nové správy z Anglicka o novej mutácii vírusu. Ako to zasiahne vás osobne?
To je veľmi zložitá otázka, ku ktorej by sa dal napísať celý román… počas celého prvého lockdownu som si na blog písala denník, kde je všetko vystihnuté tak, ako sa to okolo nás odohrávalo, ako sme to videli a pocítili na vlastnej koži :). Náš život sa samozrejme kompletne zmenil a asi najvýraznejšia zmena bolo zažiť Londýn úplne bez ľudí, bez turistov. To je niečo, na čo nikdy nezabudnem.
Čo sa týka najnovších obmedzení, my sme s manželom stihli z Británie odletieť, ale pravidlá sa zmenili práve vo chvíli, keď sme sedeli v lietadle a to nás zarazilo. Musíme absolvovať karanténu a ísť na testy, ale inak sme mali šťastie a sviatky strávime v najužšom kruhu blízkych.
Viac o lockdowne v Londýne si prečítate TU.
Z Londýna ste sa práve odsťahovali naspäť do Brna, ale Dievča v Londýne tým nekončí. Plánuješ s blogom dlhodobo pokračovať? Na aký post sa do budúcna môžeme tešiť?
Dievča v Londýne určite nekončí, naopak, konečne mám pocit, že už som si našla štýl, ktorý je len môj a v ktorom chcem pokračovať, či už z Brna alebo Londýna. Momentálne mám námety a príbehy na niekoľko desiatok článkov :). Chcem sa viac do hĺbky venovať londýnskej histórii a prechádzkam po menej známych štvrtiach a zákutiach. Pracujem tiež na novej rubrike, ktorá by obsahovala rozhovory s inými Slovenkami, ktoré žijú v Londýne, myslím, že ich príbehy budú pre mojich čitateľov zaujímavá inšpirácia :).
A čo ty a Londýn? Ako budú vyzerať tvoje návštevy v budúcnosti? Čo si z Londýna berieš so sebou?
Verím, že Londýn bude navždy moje druhé doma a že tam budeme často jazdiť, ak to situácia dovolí. Predsa len, dva roky zďaleka nestačia na to, aby sa človek Londýna nasýtil, naopak, mám chuť na viac!
Z Londýna si toho beriem veľa, ale osobne to pre mňa bolo hlavne zistenie, kým chcem byť a ako chcem písať. Nikdy predtým som totiž nemala dostatočný priestor a odstup, aby som na to nabrala odvahu. Z toho mám veľkú radosť a dúfam, že mi to vydrží! Naučila som sa tiež, že život vo veľkomeste nemusí byť len hektický, ale aj pomalý a iný, než by ste čakali. A že si aj dievča zo Smižian môže splniť svoj sen a dostať sa až do Londýna.
A moje plány? Rada by som jedného dňa napísala knižku, momentálne mám na blogu e-book s tipmi na moje obľúbené miesta a prechádzky – písanie tohto e-booku mi ukázalo, že toho je vo mne ešte veľa, čo by som rada dala na papier 🙂 Držte palce!
11. januára 2021
[…] je jeden z tradičných anglických dezertov, o ktorom ste sa mohli dočítať aj v rozhovore s Dievčaťom v Londýne. Je to už niekoľko rokov, odkedy som ho objavila a rýchlo zistila, že to bude jedným z mojich […]
19. mája 2021
Pekny clanok, ale napriek tom ma nepresvedcil na London. Pre mna je TOP New York, kde zijem 😉