Darčekový sprievodca: Švárna deva

Chcela som pripraviť pár tipov na vianočné darčeky pre tých, ktorí už vyčerpali všetky nápady a nevedia si rady. Vymýšľanie darčekov ma vždy bavilo a väčšinou sa mi podarilo prísť na ten dokonalý darček, ktorý nie len poteší ale v sebe skrýva aj nejaký milý detajl, ktorý ho robí v očiach obdarovaného špeciálnym. Táto „dômyselná“ hodnota darčeku bola pre mňa vždy najdôležitejšia a často zahŕňala ručne vyrobené prvky. Krútila som hlavou nad tými, čo len nejaký náhodný darček kúpili, a ešte si ho nechali v obchode aj zabaliť. S tým by som sa nevedela zmieriť, pomyslela som si. Pamätám si, keď sme si prvý krát s manželom, vtedy ešte priateľom, dali narodeninové alebo vianočné darčeky a do akých detailov som ich premyslela a potajomky naplánovala. Niekedy moje plány narástli do takých rozmerov, že som na ich realizáciu potrebovala komplicov. Je dosť možné, že som z týchto darčekov mala väčšiu radosť ja, ako obdarovaný.

Možno to bolo tým, že sme spolu boli krátko alebo som len mala veľa voľného času. Po rokoch premyslených dojímavých darčekov a zvykaní si na dospelácky život, som zrazu sama seba našla prekvapenú, že už zase ubehol rok a musím niečo nové vymyslieť . . . a úprimne, vôbec netuším čo. Moje mladšie ja by asi krútilo hlavou, ale najradšej by som tento rok všetky darčeky kúpila cez internet.

Problém ale je, že vždy, keď si sadnem k počítaču a prechádzam cez online stránky s mojimi blízkymi na mysli, nakoniec nájdem len veci, čo by potešili mňa. A tak mi napadlo, že v tom by som vám vedela najlepšie poradiť. Pôvodne som ako názov článku zvažovala „mileniálska žena,“ ale okrem krkolomnosti som sa chcela vyhnúť možných konotácií, ktoré so sebou táto značka nesie. Namiesto toho som zvolila tento utešený, rýdzo slovenský názov, veď návrat k folkóru je taký mileniálny…

12 darčekov pre mileniálnu devu

Nezabudnite ich pekne zabaliť. Ja som si z balenia minulý rok spravila antistresovú dielňu ručných prác a vzniklo toto.

1. Hodvábne či saténové pyžamo

Pamätám si ako mi raz na strednej kamarátka prečítala zoznam vecí, ktoré by mala mať každý „lady“ a spokojne si vyškrtla položku hodvábne pyžamo. Ja som si ho odvtedy ešte stále nedovážila, ale nepochybujem o tom, že sa v ňom spí ako pravej lady. Aj obyčajná movie night pôsobí v takom pyžame sofistikovane. Lebo to Mickey Mousové flanelové pyžamo treba niekedy oprať.

LINK

2. Originálna forma na bábovku

Bez kuchynských pomôcok by to tu nešlo. Hlavný účel tejto formy neleží v jej nápomocnosti, ale čisto v estetickom efekte. Z obyčajnej bábovky je zrazu úplne originálny vizuálne uspokojujúci výtvor. Tento darček vôbec nie je len pre kuchársky zdatných jedincov. Ja som sa naučila piecť bábovku v 8. triede od spolužiačky. Ak ju niekto ešte nikdy neskúsil upiecť, s touto formou sa na to iste odhodlá.

LINK

3. Pekná a voňavá sviečka v minimalistickom balení

Lebo sviečky tvoria atmošku.

LINK

4. Lístky na koncert

Alebo divadelnú hru, balet či kino. Ako príklad som vybrala Lolu Marsh, pretože už toľko krát prišla na Slovensku a napriek tomu sa mi ani raz nepodarilo ju vidieť. Takže keď ohlásili turné na budúci rok s termínom v mojom meste, mi manžel radšej dopredu povedal, že už mi kúpil lístky, aby som ich od samého nadšenia nekúpila tiež. Neskôr som zistila, že mi lístok kúpila aj moja sestra. Prekvapko neprekvapko, zážitkové darčeky mám najradšej.

LINK

5. Pekné legíny na cvičenie

Pretože pekné fitness oblečenie je základ motivácie do cvičenia.

LINK

6. Nie len taká hocijaká kuchárska kniha

Nikto nepotrebuje ďalšiu kuchárku, na ktorú bude na poličke padať prach. Ja ich mám takých niekoľko. Všetky by som hneď vymenila za tú jednu, ktorá práve sedí s mojím súčasným kuchárskym trendom. Pre mňa je to momentálne táto vegetariánska, ale pre iného to môže byť škandinávska, cheesecaková či raw. Veľmi dôležitý parameter pri vyberaní: krásne fotky!

7. Letenka

Viem, že je riskantné dospelému človeku tajne kúpiť letenku. Taký darček môže spôsobiť buď veľa stresu alebo nadšenia z toho, že sa ide na výlet a ja s tým nemôžem nič robiť. Ešte k tomu som bola ušetrená celého toho rozhodovacieho procesu kedy a kam. Celú strednú školu som si na Vianoce od rodičov pýtala výlet a namiesto letenky mi pod stromček schovali príspevok v obálke oblepenej vlajkami tej krajiny, kam som práve chcela ísť. Je viacero spôsobov ako niekomu darovať výlet, bez toho, aby sme mu sabotovali kalendár.

8. Balíček výberových potravín a ekologických pomôcok

Či už ide o zdravé, kvalitné alebo iné špeciálne potraviny, nie každý si ich môže dopriať každý deň. Mandľové maslo, tahini pasta, kvalitná granola, bio javorový sirup, miso pasta alebo fair trade zrnková káva pražená v miestnej rodinnej pražiarni. Všetky majú spoločné, že sú oproti obyčajným potravinám celkom drahé. Každá mileniálka sa teda poteší, ak zásobu takých špecialít dostane do daru. Pribaľte jej k tomu aj bavlnené vrecká na pečivo, sieťky na ovocie alebo napríklad aj včelobal.

LINK

9. Elegantná taštička na kozmetiku a relaxačný kit

Kozmetických taštičiek nikdy nie je dosť. Doplníme ju hydratačnou maskou, bombou do kúpeľa a voňavým krémom na ruky. Odvážnejší môžu pridať aj sérum proti vráskam – lebo treba začať skoro.

TAŠTIČKA SÉRUM

10. Fotogenické kuchynské drievko

Okrem toho, že v kuchyni zapôsobí ako interierový doplnok, na ňom špeciálne vynikne mix nasekanej zeleniny s hummusom.

LINK

11. Kaligrafické pomôcky

Nie je to sen každého? (povedal ted Mosbey) Najbližší rok sa pripravte na ručne vyrobené priania pri každej príležitosti.

LINK

12. Čokoľvek z ľanu

Obrus, prestieranie, zástera, vankúš, tielko, šaty, peračník. . . naozaj čokoľvek. Pre ručne zdatné by mohol zapôsobiť aj čistý kus ľanu v rôznych odtieňoch, z ktorého si môže sama ušiť, čo sa jej zachce.

LINK

2 Comments

  1. […] druhú edíciu darčekového sprievodcu. Ak ste stále nenašli to správne prekvapenie pre vašu švárnu devu, možno vám niečo cvrnkne do nosu v mojom prvom […]

    Odpovedať
  2. […] Pre ešte viac nápadov si môžete pozrieť môjho sprievodcu darčekov pre mileniálnu devu z minulého roka TU. […]

    Odpovedať

Napíš čo si myslíš

Scroll to top