Jesenný zoznam

Jeden z mojich posledných voľných dní som strávila oslavou môjho obľúbeného ročného obdobia. Začalo to tak, že sme si s kamarátkou naplánovali výlet do parku. Potom sa pridali vodovky, pumpkin spice latte a krásne septembrové slnko.

Vždy sa mi páčili ilustrované zoznamy a o jeseni som ich videla už desiatky. Práve pred pár dňami som na instagrame videla túto výstižnú ilustráciu od Grace Farris: „Akým jesenným človekom si?“ Tak, v ktorej ste sa našli? Už na konci augusta vyberiete krabicu oranžových dekorácií alebo zapierate, že jeseň prišla a napriek teplotám stále chodíte v sandáloch?

Celé leto som si chcela niečo namaľovať a tak ako leto prešlo, moje vodovky ostali nedotknuté. Tak som si povedala, že si posledný voľný deň vyrobím môj vlastný jesenný ilustrovaný zoznam.

Myslím, že väčšina ľudí by si našla aspoň 2 spoločné veci, ktoré má na jeseni najradšej. Keď som sa pýtala vás, mnohí ste sa trafili do mojich obľúbených chvíľ alebo ste mi pripomenuli tie, na ktoré som zabudla. Najkrajší komentár bol ale jeden, čo mi zaletel do súkromnej správy a pripomenul mi dávne jesene ranného dochádzania do školy s omrznutými prstami, horúce čokolády a poobedné potulky parkom s foťákom a parťákmi do každého počasia. Možno aj preto v mojom zozname nájdete odkaz na Ženy z rodu Gilmorovcov.

Tí, čo ma poznáte viete, že sú mojím obľúbeným pozadím k pečeniu a že som ich už videla toľko krát, až som si ich pustila v 5 rôznych jazykoch, len aby som mala výhovorku začať znovu. To prečo ich neviem prestať pozerať je ale preto, že mi pripomínajú tie bezstarostné jesenné poobedia, kedy som sa vrátila zo školy, hodila ruksak do kúta a skôr, ako mi len domáce úlohy prišli na myseľ, som si zašla na chvíľu do Stars Hollow, veď celý deň som mala ešte pred sebou (žiadne internety ma nenaháňali). Tak ako moje spomienky, Stars Hollow ostáva nemenné, navždy zaseknuté v dobe sklápacích mobilov, videopožičovní a bedrových riflí.

Pred mesiacom u nás v Žiline otvorili Starbucks. Pred 10 rokmi by som z toho bola vedľa – to dievča, ktoré si prvý krát ten slávny pohár so zeleným logom kúpilo v Prahe pod falošným menom Rose a hrdo si ho niesla v ruke cez ulice ako by sa nechumelilo (vtedy doslova chumelilo, bol december).

Teraz oveľa viac ocením miestne autentické kaviarne, ale tak raz do roka si na jedno presladené perníčkové žúžo so šľahačkou zájdem. A kto by to bol povedal, že práve v ten deň, keď si naplánujeme našu oslavu jesene, sa v Starbuckse začne (taká slávna, že má vlastný hashtag) #PSL sezóna. Takému osudovému znameniu sme sa nemohli brániť – a tak sme sa do parku vybrali aj s dvomi tekvicovými lattečkami s vôňou muškátového orieška. Slnko nám svietilo pomarančovými tónmi, listy nám padali zo stromov rovno pod nos na lavičku a my sme si spokojne malovali náš jesenný zoznam (už chýbal len koncert Norah Jones v pozadí).

Môj zoznam
Dorkin zoznam

Čítať vaše komentáre bolo ako listovať slovníkom útulnosti. (Ak si chcete navodiť koncentrovanú dávku jesennej atmosféry, odporúčam!) Som rada, že toľkí z vás zdielajú radosť z tohto obdobia. Jednému z vás som sľúbila jesenné prekvapko.

A tým výhercom sa stáva: Miriam Š. so svojím jednoduchým ale veľmi výstižným komentom: škorica 🙂 A vyhráva jej vlastný ilustrovaný zoznam, ktorý jej sama namaľujem a doručím.

Napíš čo si myslíš

Scroll to top