Keď kamošky majú deti: ako naplánovať BABY SHOWER

Každého to čaká v inom veku, v inom životnom období . . . ja som mala 25, 1 rok pracovania a platenia daní za mnou, keď mi prvá z mojich kamošiek rovesníčok ukázala fotku sonogramu s malým človiečikom a namiesto vínka sme si na to pripili vineou. Od tohto momentu sa veľa vecí zmení, okrem iného, už máš reálnu výhovorku nakupovať zlaté bábätkovské oblečenie. Baby shower som videla iba v amerických seriáloch, ale prišlo mi to ako skvelý nápad, ako mojej kamarátke spraviť zážitok z tehotenstva ešte viac nezabudnutelný.

Neviem, či ste si to niekedy všimli, ale v slovenčine nemáme dobrý preklad na anglickú baby shower. Na internete nájdete rôzne verzie „vítania dieťaťa“ alebo „tehotenského večierku,“ ktoré ale znejú trochu krkolomne a hlavne…kto by chcel ísť na tehotenský večierok?! Pri príprave oslavy som sa neustále mýlila a hovorila o „rozlúčke so slobodou,“ až som si povedala, prečo nie, veď táto príležitosť si ten názov zaslúži ešte viac. A tak sme to aj veľkým napísali na pozvánky: Miškina (druhá) rozlúčka so slobodou.

Naša party vyšla úžasne! Ak sme sa práve nerehotali, tak sme si utierali slzičku. Pre všetkých, čo majú tehotnú kamošku, ktorú by chceli takouto rozlúčkou potešiť, prikladám pár nápadov, ktoré by na rozlúčke nemali chýbať.

Nájdi si parťáčku!

Niekoho, kto za teba dotiahne veci, ktoré nestihneš, spraví nad tvoje predstavy aj to, čo si jej nekázala a trpezlivo schváli každý tvoj šialený nápad. Bonus je, ak má veľký a pekný byt! Ja našťastie jednu takú mám a neviem, čo by som bez nej robila.

Darčeky!

Pôvodne som myslela, že nebudem ľudí zaťažovať zháňaním darčeka a vyberiem jednu väčšiu vec, na ktorú môžu prispieť. Potom som si ale predstavila tú hromadu balíčkov, ak každý donesie čo i len jednu maličkosť a bolo rozhodnuté. Darčeky sú super a veľa darčekov je ešte viac super! Navyše, niektorí ľudia si kupovanie darčekov užívajú a bolo by im ľúto, keby som ich o túto radosť pripravila, dokonca by možno doniesli daček aj tak a potom by to bolo trochu trápne pre tých ostatných. Venovali sme im jeden bod programu a posadali sme sa s očakávaním okolo Mišky a sledovali ako ich po jednom rozbaľuje. Každý mal šancu jej vybrať niečo osobné na pamiatku.

Jedna rada k dačekom: vaša kamoška pravdopodobne posledné mesiace investovala veľa peňazí do vybavenia pre bábätko a na sebe samej šetrila. Toto je jej šanca! Uistite sa, že okrem rozkošných dupačiek dostane aj nový lak na nechty alebo hydratačnú pleťovú masku.

Hry!

Toto je asi najdôležitejšia časť rozlúčky so slobodou. Prelomia sa všetky ľady a čo vyzeralo ako čajový dýchanek sa premení na Survivor. Na tieto zážitky budeme ešte dlho spomínať. Našu party sme mali v malom intímnom kruhu a tak sme sa mohli znížiť na veľmi nízky level. V inej zostave alebo pri citlivejšej náture by som niektoré z nich asi upravila.

1. Prebalovanie naslepo

Táto aktivita je ideálna na odštartovanie party. Treba bábiku životnej veľkosti a plienku. Budúcej mamičke zaviažeme oči, nasmerujeme ju k bábike a sledujeme, ako sa jej podarí nasadiť plienku.

2. Sh*t happens

Treba: 4 plienky, plagát, 4 rôzne čokoládové tyčinky (Mars, Milky Way, Snickers, Deli), mikrovlnka Príprava: Každú tyčinku v miske dáme na 20 sekúnd do mikrovlnky, až kým nám z nej nevznikne kaša, ktorú potom vložíme do čistej plienky. Zo zadu plienky si označíme, ktorá tyčinka to je. Plienky potom pripevníme na plagát alebo hocijaké pozadie na stenu alebo aj na stôl. Každú plienku očíslujeme.

Pravidlá: Hráčom povieme, aké tyčinky sme do plienok zamiešali. Zo vzdialenosti 1 metra musia uhádnuť, na ktorom čísle sa skrýva ktorá tyčinka.

3. Koštovanie presnidávok

Treba: 3 zaváraninové fľaše, 3 druhy presnidávok, papierové štítky, lyžičky Príprava: Do priesvitných zaváraninových fliaš pripravíme rôzne príchute presnidávok a na každú nalepíme štítok s číslom. Zakomponujeme minimálne jednu nechutnú príchuť na štýl „kura na mrkve“.

Pravidlá: Hráčov rozdelíme na 2 tímy, každý hráč dostane lyžičku. Po jednom ochutnajú všetky presnidávky, potom sa v tíme poradia a odprezentujú ich odhady.

4. Tehotenské pictionary

Treba: tabulu alebo veľký plagát pripevnený na stenu, fixky, karty s tehotenskými témami: prestrihnutie pupočnej šnúry, tehotenská podprsenka, stavanie posielky, uspávanie bábätka, boľavé bradavky, rektálny replomer, detská vysielačka… Pravidlá: Po jednom si hráči vytiahnu kartu s témou a musia ju nakresliť tak, aby ostatní presne uhádli, čo mali na karte napísané.

Miška kreslí „balenie si tašky do nemocnice“

5. Preteky v menách

Treba: Papiere so všetkými písmenami abecedy, perá

Pravidlá: Každý dostane papier s abecedou a ku každému písmenu dopíše jedno meno. Či už obojpohlavné alebo len jedno, či len slovenské alebo aj zahraničné, to je už na vás. Keď sa prvému hráčovi podarí vypísať všetky písmená, hra končí. Po každom písmenku sa postupne čítajú všetky mená. Ak má niekto meno, ktoré nikto iný nepoužil, má 10 bodov, ak majú dvaja a viacerí rovnaké, 5 bodov. Nakonci sa spočítajú body. Každý, komu sa podarilo vyplniť všetky písmená má bonus 20 bodov.

6. Babies against parenthood

Treba: biele karty s náhodnými odpoveďami, hnedé karty s nedokončenými vetami a otázkami

Pravidlá: Bielych kariet s odpoveďami by malo byť viac, tak aby každý hráč dostal aspoň 8ks. Tie sa rozdajú ako prvé a hráči si ich môžu pozrieť. V hnedej kôpke sú karty s otázkami. Ide sa do kruhu. Prvý hráč si vytiahne  hnedú kartu a prečíta ju nahlas. Napríklad: Počas pôrodu by som chcela myslieť na_______________. Všetky okrem tej, čo práve čítala zadanie si zo svojích odpoveďových kariet vyberú tú, čo sa bude najlepšie hodiť k danej otázke a do kruhu ju zakričia (občas ju treba vyskoňovať, aby lepšie k otázke sadla). Napríklad: prsná pumpa, test otcovstva, hemeroidy, Brada Pitta, frappé. Pokračuje ďalší hráč. Inšpiráciu na karty som našla na tejto stránke

Fotky!

Keď už niečo takéto dáš dokopy, chceš to mať pekne zdokumentované. Budúca mamina si to bude chcieť odložiť do albumu. Zožeň si kvaliťný foťák a daj ho na starosť jednej osobe, ktorá bude vždy pripravená v tej správnej chvíli.

Jedlo!

Pôvodne sme rozmýšlali nad tématickým jedlom: bábätkovské cupcaky, alebo tieto strašidelné jedlé deti. Ale nakoniec sme si povededali, že pripravíme niečo, na čom si baby reálne pochutnajú. Surová zelenina a 3 druhy dipov a čerstvé ovocie. Keď nám vyhládlo sme proste objednali pizzu.

Jediné tématické jedlo bol koláč v tvare dupačiek, ktorý si ale väčšina aj tak pomýlila s Mickey Mousom, a darčekekový balíček popcornu pre hostí s nálepkou: Ready to Pop.

Inak ten dupačkový  koláč je veľmi jednodchý. Stačí narezať obdĺžnikový korpus (ja som upiekla banánový, nech aj dobre chutí), ponatierať ho krémom a ľubovoľne ozdobiť.

Dekorácie!

Niekomu sa môžu zdať zbytočné, ale nie sú. Už len tie fotky budú vyzerať špeciálnejšie. Hlavne nech sú v štýle vašej tehotnej kamošky. My sme to zladili do jej farieb, pridali sme balóny, nápisy, servítky a šerpu.

V dnešnej dobe už nájdete kopec hotových dekorácií s témou Baby Shower aj u nás na Slovensku. Ak sa vám nechce utrácať a radšej si výzdobu pripravíte ručne, veľmi dobrým motívom sú bábätkovské fotky budúcich rodičov. Snažili sme sa vyskúšať rôzne appky, ktoré vám z fotiek rodičov vytvoria podobizňu ich budúceho dieťata, ale výsledné obrázky vyzerali dosť náhodne, tak sme len vytlačili ten najsmiešnejší, aký sme našli.

Je niečo, čo by ste na baby shower ešte pridali?

Budem rada, ak mi do komentára napíšete či už vaše rady, postrehy alebo príbehy z rozlúčiek, ktoré ste zažili. Dúfam, že vám môj zoznam poslúži ako inšpirácia na nejakú nezabudnuteľnú party vďaka ktorej sa jedna tehotná žena bude cítiť výnimočne a milovane.

Dnes sú to už 2 mesiace, čo sa Elisa narodila a každým dňom nám rastie pred očami. Až bude väčšia jej ukážeme fotky z tejto oslavy, ktorej sa tak trochu inkogito sama zúčastnila.

Na naše prvé stretnutie som chcela doniesť nejaký darček. Čo také doniesť mamine, čo sa práve vrátila z pôrodnice? Skončila som pri týchto 4 veciach: Kvety a obľúbená maškrta pre mamu, cute (a o niekoľko čísel väčšie) legíny pre malú a 2 porcie teplého domáceho jedla.

Napíš čo si myslíš

Scroll to top