Premiéry, na ktoré sa nevieme dočkať

Tento zoznam je veľmi subjektívny. Určite ešte tento rok vyjde veľa iných dobrých (možno aj z objektívneho hladiska lepších) filmov, ktoré si aj rada pozriem, ale toto sú tie, do ktorých počítam dni a na ktoré sa plácnem po vrecku a kúpim si predražený lístok do kina:) Takže ak ste si tu ten váš dlho očakávaný trhák nenašli, tešme sa spolu, keď si s popcornom zamávame a rozídeme sa, ja do sály A, a ty do sály B.

Zoznam je zoradený zostupne podľa stupňu nadšenia.

1. MALÉ ŽENY

Réžia: Greta Gerwick

Ak ste aj vy vyrastali na neprekonateľnej verzii s Winonou Ryder a Christianom Balom z 1994, pochopíte moje rozpoltené pocity, keď som sa dozvedela, že sa točí remake. Veď tomu filmu naozaj nič nechýba. Aspoň raz do roka si ho pozriem a s dávkou sentimentality sa vrátim do zasneženého Orchard House a chvíľ spálených vlasov, šumienok, podkrovného divadla a hlavne tvrdohlavej a zasnívanej Jo. Neviem, či si túto klasiku chcem pokaziť nejakou modernou adaptáciou. Ale len čo zistíte, že hlavné úlohy si v novom filme rozdelili Emma Watson, Timotheé Chalamet, Saoirse Ronan či Meryl Streep, (vaši obľúbení herci mimochodom) tušíte, že to minimálne stojí za pozretie. A potom na Emminom instagrame nájdete prvú fotku z natáčania a už sa len vytešujete. Takže, áno, tento film je vrchol môjho filmového roku a nehanbím sa za to. Na tejto stránke nájdete porovnanie hercov z 2019, 1994 a 1949 verzií. 

TRAILER

2. DOWNTON ABBEY

Réžia: Michael Engler

Všetci fanúšikovia anglickej historickej drámy, čajíčkov o piatej, aristokratických intríg, starodávnych panstiev, flapper módy a účesov a každodenného vyfešakákovania sa na večeru vo vlastnom dome vedia o čom hovorím. Pre ostatných mám len 2 slová: Maggie Smith.

Po tom, čo skončila posledná séria tohto oči pohladzujúceho a zároveň tak napínavého seriálu, je tento film viac, než by sme si my, moderné milady, mohli priať. Takže navlečte si saténové rukavičky, a vychutnajme si náš posledný dýchanek plnými dúškami, pretože jeho výsosť je už na ceste.

TRAILER

3. THE KING – Kráľ

Réžia: David Michôd

Okrem toho, že Timotheé Chalamet obviously, tento film chcem vidieť aj z iného dôvodu. Nie je to len jedna z mnohých anglických historických drám. Je to príbeh Hala a Falstaffa. Koho?! Počas môjho magistra som si raz zvolila predmet Shakespearove historické drámy.  Vrámci viacerých Shakových hier sme čítali jednu, ktorá mi z celého semestra najviac utkvela v pamäti. Henry IV bola jedna z obľúbených hier nášho profesora, a jeho nadšením rýchlo nakazil celú triedu. Príbeh mladého dediča trónu, ktorý si užíva život ulice medzi najnižšími vrstvami ľudu, bez predsudskov či pravidiel, s humorom a radosťou pôsobil veľmi osviežujúco v epizódach kráľovských tragédií. Sprevádza ho legendárna postava Falstaffa, tučného, väčšinou opitého spoločníka. Zápletka filmu začína, keď Hala korunujú za kráľa a spája viacero Shakespearových hier dokopy. V historických kostýmoch uvidíte aj napríklad slávneho upíra Roberta „Patizóna“ s dlhými vlasmi alebo dcéru Johnnyho a Vanessy, Lilly-Rose Depp.

TRAILER

4. DAŽDIVÝ DEŇ V NEW YORKU

Réžia: Woody Allen

Po Vicky, Christina Barcelona, Midnight in Paris, With Love to Rome sa vybral Woody Allen konečne do New Yorku. Nie každému sedí jeho typ humoru, krúžiaci kolo fatálnych situácií s naívnou ľahkosťou. Jeho postavy sú až karikatúrne vyhrotené stereotypy, väčšinou buď praví alebo falošní intelektuáli. Ja sa na nich ale rada zasmejem, a popri tom sa pokochám upršanými ulicami metropol a vtipnými dialógmi. Tento raz sa veľmi teším na Elle Fanning.

TRAILER

X. STAR WARS: Vzostup Skywalkera

Réžia: J. J. Abrams

Tento film nemá číslo, pretože… úprimne, pre mnohých je to veľmi citlivá záležitosť (to, že je posledný v zozname, neznamená, že je na poslednom mieste!). Aj keď sa do tohto zoznamu veľmi nehodí, nespomenúť ho by bolo ešte horšie. Napriek mojej anglofilno-romantickej stránke sa na tento film plný vesmírnych lodí, príšer, laserov a strielania naozaj teším! Posledné roky premiéra navyše padla akurát na narodeninový týždeň môjho manžela (pravého fanúšika), takže je to už taká naša narodeninová tradícia. Toto si proste nemôžem nechať ujsť 🙂 Už sa aj teším na všetky tie reči a teórie mojich kamošov (pravých fanúškov), ešte sa len musím rozhodnúť, či ho milujem alebo neznášam, ale asi počkám, až si ho pozriem 😀 

TRAILER

A čo vy? Tiež už netrpezlivo odpočítavate dni do vášho dlho-očakávaného filmu? Na ktoré sa tento rok ešte tešíte? 

1 Comment

  1. Helena Bana
    19. septembra 2019

    Moc se mi to libi. Obdivuji te , Lucinko, ze si na to najdes cas. Je videt, ze te to bavi. Ja jsem take fanousek pekne knihy a dobreho filmu. Budu rada, kdyz me upozorni na nektery film nebo knihu, ktere stoji za precteni. CTen film :Male zeny jsem videla jeste v jine verzi a byla to miniserie.Moc se mi to libilo, bylo to mnohem podrobnejsi nez ta verze s Vinonou Ryder. Jsem zvedava jaka bude ta nova verze,.

    Odpovedať

Napíš čo si myslíš

Scroll to top