Francúzsky čerešňový koláč

Ak máte úrodu čerešní či vyšní, tento koláč je naozaj jednoduchým spôsobom, ako ich premeniť na rýchly a výborný dezert.

Ani odkôskovávať ich nemusíte, ak sa vám nechce. Tradične sa tento koláč pripravoval s kôstkami, lebo popri zbieraní čerešní zo stromu a odtrhávaní stoniek na také veci gazdinka nemá čas.

 Ja si ju predstavujem na francúzskom vidieku v kamennom dome s veľkou záhradou, s ľanovou zásterou opásanou okolo pása. Francúzsky Clafoutis je podľa mňa taká verzia našej bublaniny. Nie že by chutili podobne, to vôbec, ale keď som si o tomto koláči trošku viac študovala, v jednom komentári na neho nostalgicky spomínali ako na koláč krásneho detstva u starej mamy, čo mi hneď pripomenulo bublaninu mojej babičky plnú vyšní zo záhrady – tiež s kôstkami.

Tento koláč má skôr tuhú pudingovú textúru a každý kúsok je hojne obohatený o šťavnaté čerešne, ktoré krásne vidno z bočného rezu koláča. Nebola by som to ja, keby som ho nepodávala s lyžicou jogurtu.

Recept

Ingrediencie:

 • 550 g čerešní
 • 1 balíček vanilkového cukru
 • 4 vajíčka
 • 120 g kryštálového cukru
 • štipka soli
 • 30 g masla
 • 200 g hladkej múky
 • 400 ml mlieka

Postup:

 1. Čerešne umyjeme a zbavíme stoniek. Ak chceme koláč bez kôstok, stačí použiť tvrdú (napríklad kovovú) slamku a pretlačiť ju stredom čerešne tak, aby kôstka vypadla. Vložíme ich do misky a zmiešame s vanilkovým cukrom. Odložíme. Rúru predhrejeme na 180 °C.
 2. Vo väčšej mise vyšľaháme vajíčka s cukrom do bledožltej peny. Potom pridáme soľ a roztopené maslo a ďalej premiešame.
 3. Pridáme múku a šľahaním ju zapracujeme do jemného cesta. Nakoniec po dvoch častiach pridáme mlieko a cesto vždy poriadne premiešame. Bude celkom tekuté.
 4. Vymastíme a vysypeme múkou formu na koláč s priemerom približne 23 cm a čerešne do nej rovnomerne poukladáme. Do formy prilejeme cesto. Čerešne by v nej mali byť takmer úplne pokryté. Ak sa poposúvali, upravíme ich tak, aby nebol žiadny kúsok prázdny.
 5. Koláč pečieme asi 50 minút.

1 Comment

 1. Lubo Bechny
  2. júla 2022

  Super. Dostal som chuť. V Lidli som vcera kupil čerešne za prijateľnú cenu

  Odpovedať

Napíš čo si myslíš

Scroll to top