Niečo na letné čítanie

Knihy, ktoré čítam si často vyberám do atmosféry. Neviem, či existuje nejaká typická letná atmosféra. Môžeme sa ocitnúť v rôznych chvíľach, klímach a situáciach. To, čo má letné čítanie pre mňa spoločné je príbeh. V lete sa rada začítam do dobrého príbehu, a kľudne to môže byť aj jeden z tých, čo sa trošku tiahne a treba sa do neho poriadne ponoriť a nasiaknuť jeho hĺbky, vône a skoro až maľované portréty. Občas si do kufra pribalím aj nejakú „náučnú“ literatúru o medziľudských vzťahoch, motivácii či o výžive, ale tie s letom veľa spoločného nemajú.

V tohtoročnom letnom zozname nájdete knihy, ktoré vás zavedú do horúcich dní na potulkách Florenciou, ospalých poobedí na vidieku a nebude chýbať ani ten navždy inšpirujúci výhľad na záhadné more. Okrem Európy sa zatúlame aj do poverčivého Mexika a vydáme sa za hľadaním amerického sna do Kalifornie, od pracovitých farmárov až po moderný život terapie o 100 rokov neskôr.

1. Lori Gottlieb: Možno by si sa mala s niekým porozprávať

Táto kniha vyšla len nedávno a aj keď je zatiaľ preložená len do češtiny, už o 5 dní vychádza aj slovenský preklad

Autorka, ktorá je hlavnou postavou knihy, je aj v skutočnom živote úspešná psychologička. Rozpráva príbehy svojich pacientov od ambiciózneho a arogantného filmára po ženu zomierajúcu na rakovinu a zároveň veľmi otvorene a so všetkou zraniteľnosťou odhaľuje ten svoj. Možno je to jej prácou, ale autorke sa naozaj podarilo ukázať postavy v ich celej komplexnej ľudskosti. Nie sú dobré ani zlé. A myslím, že nie je ani jedna, s ktorou by ste v istej chvíli nesúcitili. Po dočítaní tejto knihy budete možno presvedčení, že by sme všetci mali chodiť na terapiu.

2. Sofía Segovia: Bzukot včiel

Najväčšia novinka na tomto zozname a prvá autorkina kniha, ktorá bola preložená zo španielčiny, vás zavedie ďaleko do Mexika na haciendu rodiny Morales. Ak vám tento obraz evokuje telenovely, tak na to hneď zabudnite. Namiesto drámy a intríg objavíte lyricky opísané príbehy, ktoré siahajú do hĺbky svojich postáv na pozadí prebiehajúcej epidémie španielskej chrípky. Juhoamerická tradícia prináša do tejto knihy prvky magického realizmu a úplne inej kultúry, ako tá, na ktorú sme zvyknutí. Aj preto je to podľa mňa ideálne čítanie na leto.

3. André Aciman: Daj mi tvoje meno

Túto knihu som vybrala kvôli jej až snovej atmosfére talianskeho vidieka. Prázdniny strávené v starej vile bicyklovaním do mesta, skladaním klavírnych sonát, lenivým polihovaním pri vode či hodovaním s rodinou po večeroch v záhrade. Samozrejme v tomto zátiší nechýba letná láska a spriaznená duša.

4. Axel Munthe: Kniha o San Michele

Už je to dávno, čo som čítala túto knihu. Požičala mi ju moja babička, ktorú tento príbeh doviedol až na taliansky ostrov Capri a navštívila tam okrem iného aj autorovu vilu, kde sa odohráva časť knihy. Tak ma oslovila, že som si z nej vypísala niekoľko strán citátov. V češtine ju nájdete pod názvom: Kniha o životě a smrti. Autobiografický príbeh švédskeho lekára Axela Muntheho, ktorý precestoval celý svet a zažil krásu aj trápenie, si takýto titul zaslúži. Príbeh je zároveň plný deja a pritom tak krásne poetický, že sa máte chuť zastaviť vo vykreslenej chvíli a len tak ju načerpať ako výhľad na more.

5. John Steinbeck: Na východ od raja

Myslím si, že akýkoľvek knižný zoznam by som písala, táto kniha by sa tam nejako dostala. Možno už viete, že to je moja „obľúbená,“ aj keď to až príliš zjednodušuje to, čo pre mňa tento príbeh znamená. Neviem ako sa to Johnovi Steinbeckovi podarilo, ale napísal niečo viac ako knihu. Ocitnete sa síce vo vyprahnutej Kalifornii začiatkom 20. storočia a sledujete život pár farmárskych rodín, ale príbeh, ktorý píše, siaha nad jeho postavy a týka sa mňa a teba a celého sveta. Príbehom pár ľudí sa Steinbeck dotýka niekoľko univerzálnych právd o tom, čo to znamená byť človekom. A k tomu všetkému píše veľmi pútavo. Ja som sa od nej nemohla odtrhnúť a môj manžel rovnako. Citát z tejto knihy sme si povesili aj do obývačky.

6. E.M. Forster: Izba s vyhliadkou

Kto by túžil po klasike a troške romantiky, môže ísť na zájazd do Florencie v spoločnosti náhodne pozbieraných Angličanov na začiatku 20. storočia. Tento príbeh spĺňa všetky body letného čítania: ulice historického európskeho veľkomesta,  zakázanú lásku, prázdniny a navyše aj môj obľúbený anglický vidiek.

Napíš čo si myslíš

Scroll to top