Slovenka v zahraničí: Parížsky život Emy Müller

Tento krát sa na virtuálny výlet pozrieme do môjho milovaného Francúzska a som naozaj nadšená z toho, že naším sprievodcom nebude nikto iný ako Ema Müller. Toto naozaj všestranné dievča možno poznáte vďaka jej práci v móde, písania do Vogue alebo cez jej podcast Témy Emy. Ak ste si jej priezvisko hneď spojili s našou slovenskou hudobnou hviezdou, tak nie ste na omyle. Dcéra Richarda a Soni má svoj vlastný hlas, ktorým sa veľmi úprimne prihovára k stovkám mladých sloveniek a heslom #sombohyňa im pripomína, že sú úžasné, také aké sú.

Už dlhšie Emu sledujem práve cez Instagram a okrem jej angažovania s komunitou svojich sledovateliek ma často inšpiruje kúskami svojho života v Paríži, o ktoré sa každodenne podelí. Či už sa rúti po majestnátnom bulvári alebo si vyberá z výkladu gurmánskych syrov, na okamih sa prenesiem do tých pouličných zákutí a nechám sa obliať francúzskou atmosférou, encore un peu plus, s’il vous plaît.

Ema, ďakujem ti, že si nás pozvala na takúto prehliadku po tvojom Paríži a tešíme sa, že môžeme nazrieť aj do kúsku tvojho života.

Ako si sa do Paríža vlastne dostala a ako dlho tam už žiješ?

Už to bude desať rokov! Je neskutočné, ako nám ten život letí pred očami. Prišla som sem na vysokú školu, hneď po nej začala pracovať, teda, hľadat si prácu (nebolo to až také ľahké), k práci som si po čase našla lásku (pravú?) a som tu doteraz. Jednu celú dekádu.

Pamätáš si ešte na prvý dojem po presťahovaní?

Mala som osemnásť a prišla sem s mojím najlepším kamošom. Boli sme mladí, blázniví a totálne nezodpovední. Veď sme predsa v Paríži! A bez rodičov!

Vhupla som do tohto parížskeho života na plné obrátky, do krvi sa do neho zamilovala a už nikdy neodmilovala. Aj keď ma za tie roky poriadne potrápil.

Ako sa odvtedy tvoj život zmenil?

Vyrástla som tu. Stala sa ženou. Od bláznivej tínedžerky som prešla k dospelosti a zodpovednosti za seba a svoj život. Alebo skôr k zisteniu, o čom tá zodpovednosť je.

Prebrala si nejaké zvyky alebo chute miestneho života? A naopak, sú nejaké slovenské návyky, ktoré si pevne držíš?

Hovorí sa, že prostredie nás ovplyvňuje a ja tomu verím, ale zostávam hrdou Slovenkou. Paríž ma ovplyvnil aj v tom, že som začala pomalšie jesť a všade chodiť pešo. 

Čo na Francúzsku (Francúzoch) najviac miluješ?

Ich chuť k jedlu a extrémne dlhé večere vonku, pri pospájaných stoloch a hlasnej hudbe.

Čomu sa momentálne pracovne venuješ a ako sa tvoja práca premieta aj do tvojho osobného života?

Som PR manažérka pre módne značky. Zároveň píšem do nášho Vogue.

Veľa energie vkladám aj do podcastu Témy Emy a milujem našu Som bohyňa komunitu. 

Ako si prežívala a prežívaš celú situáciu s Covidom?

Od minulého októbra pracujem iba z domu. Postavila som si tu svoj office so skladateľným mini stolom a chodiacim pásom. Kvet mi ladí s obrazom a všade kde sa dá, si lepím post-its s nápadmi. Pracuje sa mi tu krásne.:)

Odporučila by si nejaké dobré návyky, ako zvládnuť lockdown?

Veľmi mi pomohla denná rutina a zdravý životný štýl. Potrebovala som oddeliť pracovný týždeň od víkendu a dať si pravidlá. Len tak, pre samú seba, aby som si mala začo dopriať syr na bagete s pohárom vína.

Na instagrame adresuješ prevažne slovenské publikum. Ako vnímaš svoje cieľové publikum a rozhodovala si sa niekedy, v akom jazyku budeš postovať či to vyšlo skôr prirodzene na slovenčinu?

Zo začiatku som postovala väčšinou len pekné obrázky a úryvky z mojich článkov vo Vogue, takže mi prišlo prirodzené rozprávať po slovensky. A možno sa takto cítim bližšie k domovu, neviem.

A moje baby su skvelé! Božské

„Čau lasa“ 🙂 Napriek množstvu tvojich followerov často svojmu publiku tykáš a oslovuješ ich veľmi osobne, ako keby si sa práve rozprávala s tvojou dôvernou kamarátkou. Možno to aj odráža to, ako sa za samotnými views vybudovala už celá komunita dievčat, ktoré ťa občas aj žiadajú o rady do života.

Je to veľká zodpovednosť a väčšinou si netrúfam dávať rady. Ved vieš, že ani ja si často neverím:)

Ako vidíš svoju rolu ako tvár tejto komunity a aké hodnoty či inšpiráciu by si ženám, ktoré ťa sledujú rada odovzdala?

Len aby sme sa ľúbili. Rešpektovali, akceptovali a snažili sa byť čo najlepšími verziami seba samých. Svet je oveľa krajší, keď vieš, že si jeho stredom.

Ktoré sú pre teba nejaké inšpiratívne francúzky?

Milujem štýl Lei Sfez. A počúvať Angèle. Lolita Jacobs má skvelé kreatívne videnie. Je ich veľa – inšpiratívnych, krásnych, štýlových francúzok. Ale to aj Sloveniek:)

Ktoré stereotypy, čo sa o francúzoch rozprávajú podľa teba nie sú pravda?

Nepríjemní čašníci. Alebo to, že ti ľudia na ulici nepomôžu, keď nevieš jazyk.

Podľa mňa záleží, koho stretneš a kedy. Aj ja som niekedy nepríjemná. Keď mám hormonálne nálady, ľudia ma na tej ulici radšej zďaleka obchádzajú.

Na čo by sa mal podľa teba Slovák pripraviť pred tým, než sa vyberie do Paríža?

Aby tu všetko ochutnal, ovoňal, vyskúšal a ani na sekundu nezavrel oči.

Ako najradšej tráviš voľný čas v Paríži?

Prechádzam sa. Bez cieľa. A hľadám umenie. Na stenách, na zemi, v metre.

Umenie sú ľudia okolo teba a koláč v miestnej pâtisserie. Ak to tak vnímaš. Snažím sa to tak vnímať. Je mi potom krajšie na svete.

Aké sú tvoje top miesta mimo tradičnej turistickej cestičky?

Určite sa choď pozrieť na street art do Buttes aux cailles.

Akými slovami by si Paríž opísala?

Láska a nenávisť.

Gastronómia sa zdá byť taká mohutná téma, keď sa rozprávame o Francúzsku. Prenikli súčasné vegan/ gluten či lactose-free trendy aj do tohto raja tradičných bagiet a café au lait?

Jasné! Sú tu všelijaké skvelé coffeeshopy, či veganské pâtisseries. Aj my ich s frajerom v tieto dni vyhľadávame a potom si ich pre seba navzájom bodujeme, nech vieme, kam sa vrátiť a skúsiť iný koláč. Ale v klasickom Café ti café au lait s iným mliekom ako plnotučným neurobia.

Ktoré z takých echt francúzskych jedál a potravín by sme isto mali ochutnať?

Nezabudni ísť do La Grande Epicerie v St Germaine. A vyskúšaj tam úplne všetko.

Sladké cez slané, kyslé cez pikantné. Všetko.

Z toľkého množstva výborných reštaurácií a kaviarní je ťažké si vybrať. Máš nejaké obľúbené miesta, ktoré by si odporúčila? Čo je na nich pre teba výnimočné? A na akú cenovú kategóriu sa máme pripraviť?

Ja milujem Les Philosophes v Marais. Ale myslím si, že je to skôr taká melanchólia, chodili sme tam ešte s mamčou, ked sme si robili svoje predĺžené víkendy v Paríži. Majú kvalitné potraviny a super výhľad. Baví ma sadnúť si na terasu a sledovať ľudí. Tu ich uvidíš stovky. Potom rada chodím do reštík z Big Mamma Group. Je to séria talianskych reštaurácií, cenovo dostupných, s naozaj dobrými ingredienciami a krásnym prostredím.

Kebyže máme navštíviť iba jednu galériu/múzeum, kam by si nás vzala?

Galerie Perrotin.

Čo sa teraz v Paríži nosí? Ako by si opísala parížsku pouličnú módu, ak taká je. A aký je tvoj dream outfit, keď vyrazíš do ulíc?

Parížsky štýl je veľmi minimalistický a pohodlný. Práve to je na ňom to trendy, alebo stylé. Môj dream outfit je každý, v ktorom sa cítim dobre.

Obľúbený francúzsky film?

La vie d’Adèle

Obľúbené francúzske slovo?

Bref

Čo ti zo Slovenska najviac chýba?

Rodina. A halušky.

Plánuješ sa niekedy presťahovať naspäť?:)

On sait jamais.:) (Nikdy nevieš)

Všetky fotky v tomto článku sú z osobného archívu Emy Müller.

Napíš čo si myslíš

Scroll to top