Počas karantény sme sa aj u nás doma pustili do kváskovania. Stále sa tomuto umeniu učíme, ale veľký úspech priniesol pokus upiecť kváskovú fokáču (alebo po taliansky focacciu), tak som si povedala, že sa s vami podelím o recept.
Taká mäkkučká a plná chutí, že sa po nej zaprášilo. Niekoľko krát som si odrezala kúsok a neobťažovala sa hľadať tanier, ale zjedla ho po stojačky nad linkou.
Focaccia je talianský chlebík, ktorý sa v mnohom podobá pizze a to nie len svojím kysnutým cestom ale aj posypmi, ktoré mu často dodávajú tú známu chuť. Ja som tento raz zvolila olivy, červenú cibuľu a sušené paradajky ale hneď som zistila, že by chutila úžasne aj bez nich. Na tie paradajky pozor, aby sa vám nespálili, tak ako raz mne.
Fokáča sa môže jesť len tak samotná na desiatu alebo ako príloha k hlavnému jedlu, napríklad šalátu. Ja som si ju namáčala do špargľovej polievky a bolo to nebo.
Výroba je navyše naozaj jednoduchá. Jediná vec, na ktorú treba myslieť je, aby ste si dobre naplánovali čas. Budete viac čakať ako piecť. To je ale neoddeliteľná časť kváskovania.
Najlepšie je pripraviť si rozkvas večer a nechať cez noc odstáť. Ráno ho presuniete do vymasteného plechu. Otočíte záhybom dole a necháte ďalej stáť do obeda.
Za 6 hodín sa cesto takto krásne roztiahne do celého plechu, bez toho, aby ste sa ho museli dotknúť.
No a toto je moja najobľúbenejšia časť. Prstami sa ponoríte do mäkkučkého cesta zalietaho olivovým olejom a vytvoríte tie jamky, čo sú na fokáči také charakteristické. Myslím, že by to bola skvelá terapia, ktorá sa úplne vyrovná praskaniu bublinkovej fólie.
Potom stačí už len pridať váš obľúbený topping a upiecť. A môžete ju mať rovno na obed.
Recept na 1 fokáču
Ingrediencie
- 100 g ražného kvásku
- 1 lyžička soli
- 440 g vody
- 515 g pšeničnej chlebovej múky
- olivový olej
- posyp: nakrájané olivy, červená cibula namočená do oleja, hrubá soľ
Postup
- Najprv si pripravíme rozkvas. Do misky odvážime 100g nedávno nakŕmeného kvásku. Pridáme soľ a vodu a rozmiešame. Nakoniec primiešame múku a zmiešame do lepkavej gule. Misku prikryjeme utierkou a necháme aspoň 8 hodín pri izbovej teplote (najlepšie cez noc). Po prvej pol hodine ho raz preložíme a ďalej prikryjeme. Cesto by malo zdvojnásobiť svoj objem.
- Po 8 hodínach ho zvrchu pokvapkáme lyžicou olivového oleja. Okraje cesta preložíme do stredu.
- Pripravíme si hlboký plech (cca 20×30 cm). Vymastíme ho maslom, aby sa focaccia neprilepila. Na spodoch plechu pokvapkáme 2 lyžice oleja.
- Cesto opatrne preložíme do plechu. Okraje ešte raz preložíme do stredu, vytvarujeme do obdĺžnika a celé cesto obrátime záhybom smerom nadol a necháme neprikryté v izbovej teplote 6 hodín. Cesto sa postupne roztiahne do celého plechu.
- Keď cesto zdvojnásobí objem, znovu ho pokvapkáme olejom, rozotrieme ho po celom ceste a prstami doň spravíme jamky.
- Teraz môžeme pridať extra posyp. Väčšie kúsky radšej najprv namočíme do oleja a potom trošku zatlačíme do cesta.
- Pečieme v rúre vyhriatej na 220 stupňov, 25 minút. Necháme trochu vychladnúť a nakoniec môžeme fokáču vybrať z plechu a nakrájať.